ثبت طرح صنعتی| مشاوره ثبت طرح صنعتی

ثبت طرح -صنعتی

ثبت طرح صنعتی

ثبت طرح صنعتی و علائم تجاری ، هر گونه ترکیب خطوط یا رنگ ها و هرگونه شکل سه بعدی با خطوط ، رنگ ها و یا بدون آن ، به گونه ای که ترکیب یا شکل یک فرآورده صنعتی یا محصولی از صنایع دستی را تغییر دهد.

بطور قطع چنین اشکالی نباید شبیه اشکال موجود در طبیعت باشد، چه در این صورت ابتکاری نخواهد بود .همچنین ممکن است این اشکال جنبه اختراعی نیز پیدا کنند.

طرح خودرو بنز S500 را درنظر بگیرد یا طرح شیشه‌‌عطر دلخواهتان یا طراحی ماشین ریش‌تراشی که از آن استفاده می‌­کند. آنچه به ترکیب خطوط و رنگ­‌ها و اَشکال مربوط می­‌شود، طرح صنعتی است.

خلاصه ای در مورد ثبت طرح صنعتی

به دلیل گسترش تکنولوژی،,و همین طور بیشتر شدن رقابت شدید در بازار و مهمتر از همه استفاده شرکت ها از طرح و ایده های نو، اگر طرحی داشته باشیم که در شکل و فرم ظاهری یک محصول نوآوری داشته باشد، منطقی ترین و سریع ترین کار ثبت طرح صنعتی است که جلوی هرگونه کپی برداری و سو استفاده از آن گرفته شود.

برای این کار تنها کافیست اظهارنامه مشخصی که برای این کار ایجاد شده را پر کنیم ، و به همراه چند نمونه از شکل یا تصویر گرافیتی از طرحمان به مرجع ثبت تحویل دهیم و بعد از طی شدن مراحل و کارشناسی ها برای استعلام از نبود طرح، مدارک را کامل و هزینه ها را پرداخت کنیم.

و در نهایت پس از گرفتن شماره ثبت و انتشار آگهی در روزنامه رسمی، سند تصدیق را از اداره ثبت طرح صنعتی دریافت می کنیم.

بعد از آن دیگر خیالمان از کپی نشدن طرحمان راحت می شود.

ثبت طرح صنعتی و حقوق مالکیت معنوی دارای جایگاه پر اهمیتی در صنعت، تجارت و تحقیقات صنعتی است .

عدم توجه به این حقوق موجب وارد آمدن ضرر و زیان جبران ناپذیری به فعالان این عرصه خواهد شد.

همچنین باید این موضوع بسیار مهم را در نظر داشته باشید که انجام صحیح مراحل ثبت طرح صنعتی از اهمیت بسزایی برخوردار است.

در واقع انجام این مراحل به صورت دقیق و کامل در موفقیت آمیز بودن ثبت یک طرح صنعتی و ایده بسیار مهم و کلیدی است.

[us_single_image image=”5447″ size=”tnail-masonry” align=”center”]

تعریف طرح صنعتی

برای شروع بهتر است سری به قانون بزنیم تا ببینیم چگونه درباره طرح صنعتی سخن گفته است.

در قانونی که در سال ۱۳۸۶ تصویب شده، آمده است :

“هرگونه ترکیب خطوط یا رنگ ها و هرگونه شکل سه بعدی با خطوط‌، رنگ ها و یا بدون آن‌، به‌گونه‌ای که ترکیب یا شکل یک فرآورده صنعتی یا محصولی از صنایع دستی را تغییر دهد، طرح صنعتی است‌. در یک طرح صنعتی تنها دسترسی به یک نتیجه فنی بدون تغییر ظاهری مشمول حمایت از این قانون نمی‌باشد.” از این قانون دو نکته می توانیم برداشت کنیم.

 1. در طرح صنعتی هم باید یک نوآوری با ترکیب رنگ و خطوط وجود داشته باشد و هم حتما کاربرد عملی داشته باشد.

به عبارت دیگر اگر طرحمان نوآوری داشته باشد ولی هیچ کاربرد عملی نداشته یا غیرقابل استفاده باشد نمی توان آن را به صورت طرح صنعتی ثبت کرد.

۲تکته دوم این است که طرح صنعتیمان حتما باید نوآوری ظاهری داشته باشد، اگر نوآوری ما فقط در کارکرد فنی یک دستگاه باشد آن را نمی توان به ثبت رساند.

در یک مثال ساده اگر خودکاری طراحی کنیم که نوشتن را سریع تر می کند ولی در ظاهر با باقی خودکارها هیچ تفاوتی نداشته باشد نمی توانیم آن را به ثبت برسانیم.

تمام این گفته هت به این معنی است  که قانون در طرح صنعتی فقط به جنبه های ظاهری و زیبایی شناختی توجه داشته است.

درست است هر شرکتی هم که برای همسازی با بازار،

سود بیشتر در قبال هزینه های کمتر و راحت شدن حمل و نقل به دنبال تغییرات محصولات یا حتی تولید محصول جدید بوده هم به فکر بحث زیبایی شناختی محصول است، و هم دنبال کارایی بیشتربرای آن می گردد ولی در قانون بخش دوم دیده نشده است.

پس از اگر می خواهیم طرحی را ثبت صنعتی کنیم باید به فکر تغییرات ظاهری آن باشیم و نه کارکرد بهتر.

وقتی محصولی طراحی شده و پس از زحمات فراوان تولید می شود و سپس به بازار مصرف عرضه می گردد و با استقبال مصرف کنندگان روبرو می شود، معمولا رقبا سعی می کنند که همان محصول را تولید کنند.

به همین دلیل است که یکی از دغدغه های دائمی طراحان و تولید کنندگان طرح صنعتی، سوء استفاده از طرح آنها پس از افشا است.

که راه حل قانونی جلوگیری از سو استفاده اشخاص ثالث و برخورداری از حمایت های قانونی، ثبت طرح صنعتی و ایده است،

یکی از مهمترین حقوق مالکیت معنوی، ثبت طرح صنعتی است که به مشخصات شکل و ظاهر، ترکیب خطوط و رنگ کالا توجه دارد.

یکی از عوامل اساسی که باعث می‌شود مصرف‌کننده محصولی را انتخاب کند، زیبایی ظاهری و طرح چشمگیر آن است.

درحقیقت، طرح‌های صنعتی موجب ایجاد جذابیت و تقاضای بیشتر مصرف‌کنندگان می‌شوند؛ به ‌همین‌دلیل، طرح­‌های صنعتی نقش چشمگیری در فروش و موفقیت کسب‌­وکارها دارند.

امروزه، شرکت‌های تخصصی برای طراحی و ارائه‌ی طرح‌های صنعتی به دیگر کسب ‌وکارها ایجاد شده‌اند.

در این عرصه، موفقیت‌های بسیاری را کسب کرده‌اند؛ به‌گونه‌ای که ۲۵ برند موفق و شناخته‌شده سالانه‌ حدود یک میلیارد دلار از فروش طرح­‌های صنعتی‌شان کسب می­‌کنند.

قانون‌گذار ایرانی در ماده‌ی بیستم قانون ثبت اختراعات و طرح‌های صنعتی و علائم تجاری در تعریف طرح صنعتی می‌گوید.

«هرگونه ترکیب خطوط و رنگ‌ها یا شکل سه‌بُعدی با خطوط و رنگ‌ها با و بدون آن، به‌گونه‌ای که ترکیب یا شکل فراورده‌ی صنعتی یا محصولی از صنایع‌دستی را تغییر دهد، طرح صنعتی است.

در طرح صنعتی، فقط دسترسی به نتیجه‌ی فنی بدون تغییر ظاهری مشمول حمایت از این قانون نمی‌شود»

ثبت طرح صنعتی

طرحی ابتکاری و خلاقه با تکیه بر ظاهر و فرم یک محصول می باشد و به عبارتی به شکل جدیدی از آنچه قبلا وجود داشته اطلاق می گردد.

در دنیای پر رقابت امروز شما می توانید با بااین کار خود انحصار استفاده از آن را در اختیار بگیرید و اشخاص ثالث نمیتوانند از ایده نوآورانه شما استفاده نمایند.

تولیدکنندگان می بایست

توجه نمایند در صورتی که به ثبت طرح صنعتی مبادرت نورزند ،امکان دارد که دیر یا زود شاهد کالای مشابهی باشند که قطعا از اعتبار و شهرت ظاهر محصول می کاهد واین موضوع لطمه ای قطعی به فروش محصول واعتماد اشخاص نسبت به محصول میزند.

بنابراین برای تثبیت در بازار و کسب اعتماد و بهره برداری از سودهای حاصله از اهمیت بالایی برخوردار است.

[us_single_image image=”5359″ size=”tnail-masonry” align=”center”]

طرح صنعتی به چه معناست؟

طبق قانون ثبت اختراعات، تعریف طرح صنعتی به شرح زیر است:

هر گونه ترکیب خطوط یا رنگها و هر گونه شکل سه بعدی با خطوط، رنگها و یا بدون آن به گونه ای که ترکیب یا شکل یک فرآورده صنعتی یا محصولی از صنایع دستی را تغییر دهد، طرح صنعتی نامیده می شود.

کدام یک از طرح های صنعتی قابلیت ثبت شدن دارند؟

طرح صنعتی زمانی قابل ثبت است که جدید و یا اصیل باشد. طرح صنعتی برای طیف وسیعی از محصولات صنعتی، پوشاک و صنایع دستی، از ابزارهای فنی و پزشکی گرفته تا ساعت وجواهرات و سایر اقلام لوکس را در بر می گیرد.

ثبت طرح صنعتی چه مزایایی دارد؟

 • ثبت طرح صنعتی به مالکین آن حق انحصاری استفاده و بهره مندی از کلیه حقوق و مزایای آن را می دهد. همچنین مالک طرح صنعتی می تواند از نسخه برداری غیر مجاز و تقلید توسط اشخاص ثالث جلوگیری می نماید.
 • ثبت طرح صنعتی، فعالیت صادقانه تجاری و رقابت عادلانه را تشویق می کند، ضمن اینکه به نوبه خود تولید طیف وسیعی از محصولات که از نظر زیبایی شناختی، جذاب هستند را ارتقاء خواهد داد.
 • طرح صنعتی ثبت شده، جزء دارایی تجاری مالک آن محسوب شده که می تواند ارزش و پرستیژ یک شرکت و محصولات آن را افزایش دهد .

هر چه موفقیت و عرضه یک طرح بیشتر باشد ارزش آن برای شرکت بیشتر خواهد بود.

 • مالک طرح صنعتی ثبت شده می تواند با واگذاری اجازه بهره برداری از یک طرح به دیگری، برای مدت مشخص از امتیازات لازم بهره مند گردد.

انجام صحیح مراحل ثبت طرح صنعتی و ایده به شرکت ها این فرصت را می دهد که میزان موفقیت محصولاتشان را در بازار ارزیابی نموده و با اطمینان از بازگشت سرمایه و انحصاری بودن آن  نسبت به تولید و عرصه آن اقدام نماید.

 • پس از هر تغییری در شکل ظاهر یا نوع بسته بندی که باعث زیبا و جذاب شدن محصول تولیدی شما می گردد، باید قبل از افشای آن ثبت شود تا مورد سوء استفاده رقبا قرار نگیرد.
 • با ثبت طرح صنعتی و ایده می توانید به راحتی از واردات یک محصول که تقلیدی از طرح تولیدی ثبت شده شما است جلوگیری نماید.

مدت زمان حمایت از طرح ثبت‌شده

مدت زمان حمایت از طرح‌ صنعتی در کشورهای مختلف متفاوت است. در کشور ما مطابق ماده‌ی بیست‌وهشتم قانون ثبت اختراعات و طرح‌های صنعتی و علائم تجاری مصوب ۱۳۸۶،

مدت اعتبار طرح صنعتی پنج سال از تاریخ تسلیم اظهارنامه‌ی ثبت آن خواهد بود. این مدت را می توان برای دو دوره‌ی پنج‌ساله‌ی متوالی دیگر پس از پرداخت هزینه مربوط تمدید کرد. بنابراین، در کشور ما حداکثر زمان حمایت از ثبت طرح های صنعتی پانزده سال است.

طرح های صنعتی جدید و خلاقانه چه تأثیری برکسب و کار دارند؟

شرکتهای تجاری غالبا زمان و منابع حائز اهمیتی جهت بالابردن اندازه جذبه ی فرآورده هایشان دارا می باشند .

طرح های با اصالت و نو غالبا با اهداف ذیل تهیه می گردند :

همگون ساختن محصولات به جهت اینکه برای خاص ترین بخش های بازار دارای جذابیت باشند. تغییرات سطحی در طرح برخی فرآورده ها منتهی می شود.

جهت انواع دسته بندی های جنسیتی ، سنی، فرهنگی یا اجتماعی مناسب باشند. ضمنا فعالیت اصلی یک ساعت بدون تحول باقی می ماند، بطور کلی سلیقه کودکان و بزرگسالان در طراحی ممکن است متفاوت باشد.

این نگاه به طراحی در بین تولیدکنندگان بسیار حائز اهمیت و حیاتی میباشد ، چراکه تولید کنندگان همیشه به این موضوع عنایت دارند. که طرحی را که برای بازار ایران تولید می کنند با طرحی که برای فلان کشور است باید تفاوت داشته باشد.

یا استانهای مختلف به نوع بسته بندی رنگ وبهبود کیفیت محصولات، حاوی نظرات گوناگون هستند .

مثلا” گروه صنعتی کودکان به قوطی شامپوهایی تمایل دارند که دارای اشکال عروسکی یا فانتزی باشد.

بنابراین تولید کننده ای موفق تلقی می شود که خود را همیشه تلاشگر نگه داردوهمواره خودش را با سلیقه ی عموم جامعه مطابقت می دهد و درخواستهای آنان را برآورده نماید.

اجرای خواسته های گروه های متفاوت مردم نیازمند هزینه در زمینه مطالعه طراحی و غالب سازی خط تولید و حتی توزیع می باشد.

پس جهت ممانعت از این عمل و همچنین حصول اطمینان از بازگشت سرمایه یگانه راه همه ی محصولات و فرایندهای خلاقانه در رونوشت قالبهای حقوق مالکیت معنوی می باشد.

ایجاد بازار مناسب جدید:

در بازارهای رقابتی

بسیاری از شرکت ها بدنبال ایجاد بازار مناسب از راه شناسایی ثبت طرح های صنعتی خلاقانه جهت فرآورده های تازه خود میباشند تا آنها را از محصولات رقبایشان مجزا گردانند.

این اتفاق در زمینه اقلام معمولی همچون:

انواع کفش، وسایل آشپزخانه ، وسایل خانه، وسایل اداری و همچنین در ارتباط با اقلام با بهای گران همچون جواهرات ، رایانه یا اتومبیل صدق میکند.

بازار موجود تحت حاکمیت برندها و محصولاتی بوده است . شما برای اینکه بتوانید جایی در این بازار برای خود ایجاد نمایید ناگزیر هستید که سخنی تازه برای گفتن داشته باشید.

می بایست برند خود را با محصولات جدید به بازار وارد کنید تا متقاضیان دست به نوعی عادت شکنی زده واز محصول شما استقبال نمایند .

تقویت علائم :

ثبت طرح صنعتی خلاقانه غالبا با نشان های جدا کننده توامان می باشند تا ویژگی معین نشان های تجاری ثبت شرکت را بهبود بخشند.

خیلی از شرکت ها با تمرکز هوشمندانه بر طرح محصول خود پرستیژنشان خود را به شکلی موفقیت آمیز ایجاد یا متحول می نمایند.

یک برند به تنهایی با تبلیغات قادر نیست که جایگاه خود را تثبیت نماید چراکه قضاوت نهایی با مردم است.

در حقیقت ، یک مرتبه می توان مصرف کننده را به نوعی فریب داد بعد از آن می بایست با مردم با صداقت رفتار کرد و اعتماد عمومی را به سمت خود جلب نمود.

می بایست خلاقیت و به عقیده روانشناسان تفکری واگرا داشته باشد و احتیاج بازار مصرف را تامین نماید تا از چرخه رقابت عقب نماند. برای اینکه این اقدامات نوآورانه توسط اشخاص دیگر به غارت نرود . در وهله ی نخست باید اقدام به ثبت طرح صنعتی نمود تا از پشتیبانی قانونی بهره مند گردد .

[us_single_image image=”5388″ size=”tnail-masonry” align=”center”]

چرا باید طرح صنعتی خود را ثبت کنیم؟

حمایت از طرح‌های صنعتی باید بخش جدایی‌ناپذیر استراتژی هر کسب‌وکار باشد. دلایل اصلی حمایت از طرح صنعتی عبارت‌اند از:

افرایش بازده‌ی سرمایه‌گذاری: حمایت از طرح صنعتی موجب افزایش بازده‌ی سرمایه‌گذاری در زمینه‌ی هزینه‌های تولید و بازاریابی خواهد شد؛ چراکه با افزایش جذابیت و نوآوری در ظاهر محصولات، فروش نیز بیشتر خواهد شد

حقوق انحصاری: ثبت طرح صنعتی موجب ایجاد حقوق انحصاری برای دارنده به‌مدت پنج تا پانزده سال خواهد شد؛ بنابراین، دیگران اجازه‌ی بهره‌برداری تجاری یا کپی‌کردن طرح صنعتی را نخواهند داشت

فرصت فروش و اعطای مجوز بهره برداری : ازآنجاکه حقوق انحصاری بهره‌برداری مادی متعلق به دارنده‌ی طرح است؛ بنابراین، می‌تواند طرحش را بفروشد یا مجوز بهره‌برداری از آن را به شخص دیگر انتقال دهد افزون‌ براین، اگر طرح صنعتی خود را ثبت نکنید، ممکن است رقبایتان پیش‌دستی و آن را ثبت کنند. در‌این‌صورت،نه‌تنها نمی‌توانید از آن استفاده کنید؛ بلکه تمامی مزایای مذکور به رقیبتان تعلق خواهد گرفت.

نکته‌ی دیگر این است:

که رقبا می‌توانند طرح صنعتی را به قیمت ارزان‌تری منتقل کنند؛ زیرا رقبا مجبور نیستند هزینه‌ی سرمایه‌گذاری‌های انجام‌شده را جبران کنند.

مراحل ثبت طرح صنعتی

مراحل ثبت اظهارنامه

برای ثبت اظهارنامه طرح صنعتی وفق مواد مندرج در آئین نامه اجرایی قانون ثبت اختراعات، طرح های صنعتی و علائم تجاری مصوب سال ۱۳۸۳ :

الف- ثبت طرح صنعتی مستلزم تسلیم اظهارنامه به مرجع ثبت است پس بنابراین متقاضیان ثبت طرح صنعتی ابتدا بایستی فرم مخصوص مربوطه را تکمیل و سپس ارسال نمایند.

ب-  اظهارنامه ثبت طرح صنعتی باید در فرم مخصوص (نسخه الکترونیکی اظهارنامه) و به زبان فارسی تنظیم شده و پس از ذکر تاریخ ، توسط متقاضی یا نماینده قانونی وی امضاء شود.

تبصره – در صورتی که اسناد ضمیمه اظهارنامه و سایر اسناد مربوط، به زبان دیگری غیر از فارسی باشد،

باید با ارائه اصل مدارک مورد نیاز همراه با ترجمه عادی کامل آن‌ها الزامی است، مع‌ذلک اگر ترجمه کامل این مدارک برای متقاضی میسر نباشد می‌تواند خلاصه آن‌ها را به فارسی ضمیمه نماید.

مرجع ثبت در صورت لزوم می‌تواند در جریان بررسی اظهارنامه، ترجمه رسمی مدارک مذکور را مطالبه کند.

چنانچه اصطلاحات فناوری و علمی به کار رفته در اسناد مذکور، معادل فارسی نداشته باشند، ذکر همان اصطلاحات کفایت می‌کند.

ج- مدارک زیر باید ضمیمه  اظهارنامه شوند:

 1. مدارک مثبت هویت متقاضی یا درخواست کننده و طراح؛

(شامل کپی شناسنامه و کارت ملی برابر اصل شده برای اشخاص حقیقی و آگهی تاسیس و آخرین تغییرات جهت اشخاص حقوقی به صورت خوانا)

 1. مدارک نمایندگی، در صورتی که تقاضا توسط نماینده قانونی به عمل آید؛
 2. اگر طرح صنعتی دو بعدی باشد، پنج نمونه از شکل یا تصویر گرافیکی یا پنج نمونه از طرح ترسیم شده به عنوان نمونه؛
 3. اگر طرح صنعتی سه بعدی باشد، پنج نمونه از شکل یا تصویر گرافیکی یا پنج نمونه از طرح ترسیم شده از تمامی جوانب طرح؛
 4. در طرح صنعتی سه بعدی، مرجع ثبت می‌تواند ماکتی از آن را به همراه اظهارنامه درخواست نماید.

اندازه ماکتی که متقاضی از مدل طرح خود ارائه می‌دهد،

باید حداکثر ۲۰×۲۰×۲۰ سانتی متر و وزن آن حداکثر ۲ کیلوگرم و از ماده‌ای بادوام و غیرفاسد شدنی باشد. شکل‌های گرافیکی و ترسیم شده باید حداکثر در ابعاد ۲۰×۱۰ سانتی متر بوده و قابل نصب بر چهار صفحه مقوا در قطع A4  و با جوهر مشکی باشد؛

توضیح اینکه ،

تصاویر گرافیکی مورد نظر در مرحله اظهارنامه الکترونیکی باید به صورت اسکن شده از نماهای مختلف با مشخصات فنی ذیل باشد،

بدیهی است درصورت بررسی پرونده و پذیرش طرح مذکور ارائه پنج نمونه از شکل یا تصویر گرافیکی طرح ترسیم شده جهت صدور آگهی ضروری می باشد.

 1. درخواست کتبی و نوشته شده (به صورت اسکن شده و الصاق آن در پرونده الکترونیکی )به تأخیر انداختن انتشار آگهی ثبت طرح صنعتی و تعیین مدت آن، در صورت تمایل؛
 2. درخواست کتبی (به صورت اسکن شده و الصاق آن در پرونده الکترونیکی ) مبنی بر عدم ذکر اسم طراح، چنانچه طراح نخواهد اسم وی ذکر شود؛
 3. رسید مربوط به پرداخت هزینه اظهارنامه و در صورتی که اظهارنامه شامل دو یا چند طرح صنعتی است، رسید مربوط به پرداخت هزینه‌های اضافی؛
 4. مدارک مربوط به حق تقدم که باید همزمان با تسلیم اظهارنامه یا حداکثر ظرف ۱۵ روز از آن تاریخ تسلیم شود.

تبصره ۱- طرح چاپ شده اشکال و تصاویر گرافیکی یا ترسیم شده،

موضوع بندهای ۳ و ۴ فوق، باید حداکثر در ابعاد ۲۰×۲۰ سانتی متر باشد و در آن رنگی بودن یا نبودن اشکال و تصاویر تصریح گردد .

جهت ثبت طرح صنعتی از کجا شروع کنیم؟

اگر شما محصولی با ظاهری جدید در هریک از حوزه های ذیل تولید نموده اید ، بهتر است زمان را از دست نداده و هر چه سریعتر برای ثبت آن اقدام نمایید.

این حوزه ها عبارتند از :

ابزار آلات فنی و تجهیزات پزشکی ، انواع ساعت ، جواهرات، محصولات تزئینی و لوکس ، لوازم خانگی، وسایل برقی ، اتوموبیل ها ، طرحهای نساجی و البسه و وسایل تفریحی و سرگرمی . به همین منظور شما متقاضیان محترم ابتدا باید نسبت به تدوین اظهارنامه مربوطه مبادرت ورزید.

ثبت طرح صنعتی

از نگاه قانون ثبت طرحهای صنعتی‌

اختراعات و نشان تجاری ، هرنوع تجمع خطوط یا رنگها و هرنوع اشکال سه‌بعدی با خط ها، رنگها و یا فاقد آن‌به نحوی که ترکیب یا طرح یک محصول صنعتی یا فرآورده ای از صنایع دستی را متغیر سازد، طرح صنعتی محسوب می شود.

در ثبت طرح صنعتی فقط قدرت دست یافتن به نتیجه فنی بدون متغیر ساختن فیزیک آن شامل پشتیبانی حاصله از این قانون نمی شود .

آمیزش خطوط ،رنگها و هرنوع اشکال سه بعدی با خطها ، رنگ یا فاقد آن به نحوی که آمیخته ساختن آنها باهم شکل یک محصول را از منظر تزیینی بودن وویژگیهای زیبایی شناسی و یا نوآوری متحول ساخته باشد منجر به جذب مشتری شود را طرح صنعتی می گویند .

در ثبت طرح صنعتی قدرت دست یافتن به یک نسخه فنی، بدون متغیر ساختن فیزیک آن شامل پشتیبانی قانون نمی گردد .

آیا می دانستید در صورتی که طرح تازه ای جهت فرآورده های تولیدی خود ایجاد نموده اید و یا بسته بندی بی همتایی اختراع کرده اید.

پیش از ارائه میبایست آن را به ثبت برسانید؟

هر تحولی در ظاهر یا گونه ی بسته بندی که منجر به زیباتر شدن فرآورده ی تولیدی شما شده است .

به جذابیت فرآورده های شما برای مشتری افزوده است راصحیح تر است  که پیش از رونمایی به ثبت طرح صنعتی برسانید تا از سو استفاده دیگر رقیبان خارج و داخل در بازارها ممانعت به عمل آید.

با به ثبت طرح صنعتی شما قادر خواهید بود که به سهولت از واردات یک محصول که مشابه آن وجود دارد جلوگیری کنید .

طرح صنعتی شامل گستره ی عظیمی از نتایج:

محصولات صنعتی، خانگی ، اداری، ورزشی ، صنایع دستی، اسباب بازی ، مبلمان اداری ، لوازم برقی، خودرو و قطعات آن، ابزار های فنی و پزشکی بهداشتی ، اقلام لوکس، تزئینی ، منسوجات ، فرش و لباس ، ظروف آشپزخانه ، مصنوعات پلاستیکی و حتی بسته بندی بسیاری از محصولات می گردد.

به همین جهت و براساس بیستمین ماده از قانون” ثبت اختراعات و ثبت طرح های صنعتی” نشان های تجاری تصویب شده در سال ۱۳۸۶” است.

هرنتیجه، شکل، اختلاط خطوط یا رنگها و هرنوع طرح سه بعدی با خطوط ، رنگها و یا بدون آن به شکلی که آمیزش یا تصویر یک محصول صنعتی یا فرآورده از صنایع دستی را متحول سازد طرح صنعتی می باشد. ضمنا طرح صنعتی با توان دست یافتن به نتیجه ای فنی بدون متغیر ساختن شکل ظاهری شامل پشتیبانی حاصله از این قانون نمیگردد .”

احتمال دارد یک طراح در طراحی طرح مدنظر جوانب متفاوتی همچون:

تمایل بازار ، انبار داری ، تعمیر و نگهداری ، حمل و نقل ، تولید سریع و کم هزینه … را مد نظر بگیرد ولی چیزی را که این قانون به بیانی دیگر حقوق ثبت طرح صنعتی پیشتیبانی می نماید.

تنها شکل و ظاهر آن محصول آن هم از نظر زیبایی شناسی را شامل می گردد. دیگر ویژگیها ،خاصه خصوصیات فنی یا کاربردی آن مورد پشتیبانی این قانون نمی شود .

مدارک لازم برای ثبت طرح صنعتی

 

۱. مدارک ثبت هویت متقاضی (مالک) و طراح: تصویر شناسنامه و کارت ملی برای اشخاص حقیقی و تصویری از آگهی تأسیس و آگهی آخرین تغییرات شرکت و شناسنامه و کارت ملی دارندگان حق امضا برای اشخاص حقوقی به‌صورت خوانا را شامل می‌شود. در قالب «یک» فایل با وضوح مناسب بارگذاری شوند

۲. مدارک نمایندگی: شامل وکالت‌نامه‌ی رسمی

۳. تصاویر کالای مورد درخواست: این تصویر باید براساس شیوه‌نامه‌ی چگونگی توصیف طرح و ارائه‌ی تصاویر کالا تهیه شده باشند.

تأکید می‌کنیم به‌منظور پیشگیری از بُروز اشتباهات:

در تکمیل اظهارنامه و ارائه‌ی ضمائمی که به دریافت اخطار رفع نقص از مرجع ثبت منجر می‌شود، پیش از تکمیل اظهارنامه، این شیوه‌نامه‌ی تکمیل را به‌دقت مطالعه کنید.

۴. ضمیمه‌کردن اصل گواهینامه‌ی ثبت علامت تجاری: در طرح کالایی که روی آن، علامت تجاری به هر شکلی مشاهده‌کردنی است، مانند بسته‌بندی‌ها متقاضی خواه حقیقی خواه حقوقی باید تصویری واضح و خوانا از اصل گواهینامه‌ی ثبت علامت تجاری با مالکیت خود را در قسمت ضمائم اظهارنامه بارگذاری کند.

۵. درخواست کتبی به‌تأخیرانداختن انتشار آگهی و تعیین مدت آن درصورت تمایل. برگه‌ی درخواست باید اسکن و در قسمت ضمائم اظهارنامه بارگذاری شود.

۶. درخواست کتبی مبنی بر ذکرنشدن اسم طراح

۷. مدارک مربوط به حق‌تقدم: باید هم‌زمان با تسلیم اظهارنامه یا حداکثر پانزده روز بعد از آن تاریخ تسلیم شود.

[us_single_image image=”5352″ size=”tnail-masonry”]

شرایط و مشخصات فنی تصاویر ارسالی

 1. سایز تصاویر باید حداکثر A4 باشد
 2. حتماً باید بصورت عمودی اسکن شود.
 3. در تصویری که ارسال میشود حتماً طرح باید در یک زمینه ساده، به نحوی که قابل رویت باشد قرار گیرد.
 4. تصویر کالا لزوماً بصورت رنگی باشد و حداکثر حجم آن ۵۰۰KB باشد.
 5. تصویر مدارک ترجیحاً بصورت سیاه و سفید اسکن شده و حداکثر حجم آن ۲۵۰KB باشد.(ترجیحاً پشت و روی کارت ملی و کپی صفحه اول شناسنامه در یک تصویر باشد.)
 6. پسوند فایلهایی که  ارسال میشود باید jpg باشد.

 •  همانطور که  در جریان هستید از نرم افزارهای گرافیکی جهت کم کردن حجم فایلهای تصویری به نحوی که خوانا و یا قابل تشخیص باشند می توان استفاده نمود.
[us_single_image image=”5529″ size=”tnail-masonry” align=”center”]

تبصره ۲- در صورت ارائه ماکتی از مدل طرح، مرجع ثبت می‌تواند ماکت مزبور را ممهور به مهر و تاریخ نموده به متقاضی اعاده نماید.

تبصره ۳- در صورتی که اظهارنامه شامل طرح‌های صنعتی متعدد باشد،

تصاویر یا اشکال یا مدل‌ها به صورت جداگانه ارائه شده و به وسیله شماره از یکدیگر متمایز می‌گردند.

د- در صورتی که متقاضی یا درخواست کننده  طبق ماده ۹ قانون، درخواست حق تقدم کرده باشد،

هنگام تقاضای ثبت طرح صنعتی باید درخواست خود را که حاکی از این حق باشد،

به مرجع ثبت تسلیم نماید. این درخواست باید مشتمل بر نکات زیر باشد:

 1. تاریخ و شماره اظهارنامه اصلی؛
 2. طبقه‌بندی بین‌المللی مرتبط با اظهارنامه اصلی؛
 3. کشور یا کشورهایی که اظهارنامه اصلی در آنجا تسلیم شده است و چنانچه اظهارنامه منطقه‌ای یا بین‌المللی مبنای حق تقدم باشد، ذکر مأخذ آن.

هـ-  متقاضی یا درخواست کننده می‌تواند تا قبل از ثبت طرح صنعتی، اظهارنامه خود را اصلاح کند، مشروط بر اینکه از حدود اظهارنامه نخست تجاوز ننماید. درخواست اصلاح با پرداخت هزینه مقرر در جدول هزینه‌ها انجام می‌پذیرد

و- درخواست کننده یا نماینده قانونی او در هر زمان قبل ازثبت طرح صنعتی می‌تواند ضمن تسلیم درخواست کتبی به مرجع ثبت، اظهارنامه خود را مسترد دارد. درصورت استرداد اظهارنامه، هزینه‌های پرداختی مسترد نخواهدشد.

ز- انتقال حق مالکیت ناشی از تسلیم اظهارنامه یا اعطای هرگونه اجازه بهره‌برداری از آن باید به درخواست کتبی هر ذی‌نفع به مرجع ثبت اعلام و در پرونده مربوط درج گردد.

اعمال این تغییر منوط به پرداخت هزینه مقرر در جدول هزینه‌ها خواهد بود.

بررسی اظهارنامه و مراحل آتی

الف- مرجع ثبت ظرف مدت ۶۰ روز از تاریخ وصول، اظهارنامه و ضمائم آن را از لحاظ رعایت جنبه‌های شکلی و سایر شرایط مقرر در قانون و این آیین نامه و همچنین تطبیق طبقه یا طبقات اعلامی با طبقه‌بندی بین‌المللی، مورد بررسی قرار می‌دهد.

 • چنانچه پس از بررسی، ایرادات و نواقصی در اظهارنامه و ضمائم آن مشاهده شود، مرجع ثبت مراتب را به صورت مکتوب و با قید جزییات به متقاضی ابلاغ تا ظرف مهلت مقرر در این آیین نامه اقدام به رفع نقص نماید.
 • درصورتیکه متقاضی در مهلت مقرر قانونی به هر علتی نتواند نقایص اعلامی را رفع نماید، مرجع ثبت اظهارنامه را رد و مراتب را کتباً با ذکر علت یا علل رد به متقاضی ثبت ابلاغ خواهد کرد.

تبصره – مهلت رفع نقص برای متقاضیان ایرانی تا ۳۰ روز و برای متقاضیان مقیم خارج از کشور تا ۶۰ روز از تاریخ ابلاغ محاسبه می‌شود.

توجه۱: لازم به یاداوری است باتوجه به اینکه مراحل پذیرش ثبت اظهارنامه طرح صنعتی در حال حاضر صرفاً به صورت الکترونیکی می باشد.

بنابراین پس از بررسی اظهارنامه چنانچه پرونده مربوطه منجر به صدور اخطار اعم از (رفع نقص ، رد اظهارنامه) گردد،

مراتب به صورت پست الکترونیکی (ایمیل) یا از طریق پیامک (اس ام اس) برای متقاضی ارسال شده و در مهلت مقرر قانونی رفع نقص یا اعتراض به رد اظهارنامه به صورت الکترونیکی امکان پذیر می باشد.

توجه۲: چنانچه رفع ایرادات ارائه نمونه کالا باشد

متقاضی پس از انجام مراحل الکترونیکی و  مکاتبات اداری باتوجه به تبصره ۲ بند۹ ماده ۷۳ باید یک نمونه از محصول یا ماکت از مدل طراحی شده را به این اداره ارائه نماید.

ضمناً باید کلیه مدارک و مستنداتی را که بصورت الکترونیکی به این اداره ارسال شده ،

بصورت کاغذی نیز تهیه و پس از تایید نهایی توسط مالک یا نماینده قانونی به این اداره تحویل گردد.

ب- هرگاه تقاضای ثبت طرح صنعتی مورد پذیرش مرجع ثبت قرار گیرد،

مراتب به صورت پست الکترونیکی (ایمیل) یا از طریق پیامک (اس ام اس) به متقاضی اعلام شده و وی باید ظرف ۳۰ روز پس از تاریخ اعلام،

جهت پرداخت هزینه‌های مربوط به ثبت طرح صنعتی و انتشار آگهی موضوع ماده ۸۶ این آیین‌نامه اقدام نماید.

در صورت عدم پرداخت هزینه‌ها در مهلت مقرر فوق، اظهارنامه کان لم یکن تلقی می‌گردد.

این مهلت برای متقاضیان مقیم خارج از کشور ۶۰ روز می‌باشد.

لازم به ذکر است پس از ابلاغ پذیرش مراحل بعدی پرداخت هزینه های مربوطه بصورت الکترونیکی می باشد.

(متقاضیان می توانند فیش پرداخت هزینه های مربوطه را پس از اسکن به اظهارنامه الصاق و سپس ارسال نمایند.)

موارد اعتراض

اعتراض به رد اظهارنامه طرح صنعتی

وفق ماده ۱۰۰ آئین نامه اجرایی ثبت طرح صنعتی تصمیم مرجع ثبت مبنی بر رد اظهارنامه، از سوی متقاضی یا درخواست کننده قابل اعتراض است.

اعتراض باید در دو نسخه به صورت کتبی و همراه با دلایل و مدارک و مستندات مربوط و رسید مربوط به پرداخت هزینه رسیدگی به رد ثبت ظرف مدت ۳۰ روز از تاریخ ابلاغ تصمیم، از طریق مرجع ثبت به کمیسیون موضوع ماده ۱۷۰ این آئین‌نامه تسلیم شود.

پس از ثبت اعتراض‌نامه، نسخه دوم آن با قید تاریخ و شماره وصول به معترض مسترد می‌گردد.

مهلت مذکور برای متقاضی مقیم خارج از کشور ۶۰ روز می‌باشد.

تبصره – در صورت رد اعتراض در کمیسیون، هزینه رسیدگی به رد ثبت قابل استرداد نخواهد بود.

اعتراض به تقاضای ثبت طرح صنعتی

وفق ماده ۱۰۱ آئین نامه اجرایی ثبت طرح صنعتی هرشخصی که نسبت به تقاضای ثبت طرح صنعتی اعتراض داشته باشد باید اعتراض خود را در دونسخه به مرجع ثبت تسلیم نماید.

پس از ثبت اعتراض‌نامه، نسخه دوم آن با قید تاریخ و شماره وصول به معترض مسترد می‌گردد.

اعتراض نامه باید همراه با دلایل و مدارک استنادی و رسید مربوط به پرداخت هزینه رسیدگی به اعتراض باشد.

چنانچه پس از بررسی اعتراض نامه و مدارک استنادی، تکمیل مدارک منضم به اعتراض‌نامه ضرورت داشته باشد،مرجع ثبت باتعیین موارد، کتباً از متقاضی می‌خواهد که ظرف ۳۰ روز از تاریخ ابلاغ نسبت به رفع نقص اقدام نماید.

در غیر این صورت، اعتراض‌نامه کان لم یکن تلقی خواهد شد.

تبصره – مهلت‌ مذکور در این ماده برای اشخاص مقیم خارج از کشور ۶۰ روز می‌باشد.

[us_single_image image=”5549″ size=”tnail-1×1″ align=”center” link=”url:https%3A%2F%2Fxn—-zmcbibc9bxa7o22b.com%2Fwp-content%2Fuploads%2F2019%2F11%2F28518.jpg|title:%D8%AB%D8%A8%D8%AA%20%D8%B7%D8%B1%D8%AD%20%D8%B5%D9%86%D8%B9%D8%AA%DB%8C||”]

اعتراض مبنی بر ادعای حق مالکیت ثبت طرح صنعتی

وفق ماده ۱۰۲ آئین نامه اجرایی ثبت طرح صنعتی هرگاه اعتراض معترض مبنی بر ادعای حق مالکیت، نسبت به طرح صنعتی‌ای باشد که اظهارنامه ثبت آن تسلیم مرجع ثبت شده است در صورتی که طرح صنعتی قبلاً به نام او ثبت نشده است،

باید همزمان با اعتراض، برای طرح صنعتی خود مطابق قانون و این آیین‌نامه تقاضای ثبت کرده و حق ثبت اظهارنامه و حق ثبت طرح صنعتی و تمام مخارج مربوط به آن را تأدیه نماید.

مرجع ثبت موظف است  با رعایت ماده ۱۰۱ این ‌آیین‌نامه، ظرف ۱۰ روز از تاریخ وصول اعتراض نسخه‌ای از اعتراض‌نامه را به انضمام رونوشت مدارک و دلایل استنادی به متقاضی ثبت ابلاغ نماید.

متقاضی مکلف است از تاریخ ابلاغ اعتراض‌نامه پاسخ مکتوب خود را ظرف ۲۰ روز نسبت به اعتراض وارده به مرجع ثبت تسلیم نماید.

عدم پاسخ متقاضی به ابلاغ در مهلت مقرر به منزله تمکین وی خواهد بود.

هرگاه متقاضی یا در خواست کننده کتباً به اعتراض تمکین نماید،

درخواست او برای ثبت طرح صنعتی مسترد شده تلقی می‌گردد و مراتب کتباً به معترض ابلاغ می‌شود تا در صورتی که طرح صنعتی وی به ثبت نرسیده باشد، برطبق اظهارنامه‌ای که همزمان با اعتراض تسلیم کرده است نسبت به ثبت آن اقدام کند.

در صورت عدم تمکین متقاضی، مرجع ثبت مراتب را ظرف ۱۰ روز به معترض ابلاغ کرده و وی از این تاریخ ۲۰روز مهلت دارد که اعتراض خود را از طریق مرجع ثبت تسلیم کمیسیون موضوع ماده ۱۷۰ این آیین‌‌نامه نماید.

همین ترتیب در موردی نیز باید رعایت شود که اعتراض معترض مبنی بر ادعای داشتن برخی حقوق،

غیر از حق مالکیت، نسبت به طرح صنعتی‌ای باشد که اظهارنامه ثبت آن تسلیم مرجع ثبت شده ولی هنوز در ایران به ثبت نرسیده است، مگر اینکه طرح صنعتی قانوناً قابل ثبت نباشد.

در این فرض نیازی به تسلیم اظهارنامه ثبت طرح صنعتی به مرجع ثبت نخواهد بود.

تصمیم کمیسیون طبق ماده ۱۷۲ این آیین‌نامه قابل اعتراض در دادگاه صالح مقرر در ماده ۵۹ قانون است.

تبصره۱– در صورتی که اظهارنامه تسلیمی به هر دلیلی منتهی به ثبت طرح صنعتی نشود مبالغ پرداختی از این بابت،  قابل استرداد نخواهد بود.

تبصره ۲- در صورت رد اعتراض در کمیسیون، هزینه رسیدگی به اعتراض قابل استرداد نخواهد بود.

تبصره ۳- چنانچه معترض مقیم ایران نباشد، مهلت‌‌های مذکور در این ماده به دوبرابر افزایش می‌یابد.

اقامه دعوای ابطال گواهینامه طرح صنعتی

وفق ماده ۱۰۳ آئین نامه اجرایی ثبت طرح صنعتی هر ذینفع می‌تواند از دادگاه صالح مقرر در ماده ۵۹ قانون، باطل کردن ثبت طرح صنعتی را درخواست نماید.

در این صورت باید طی دادخواستی ثابت کند که یکی از شرایط مندرج در مواد (۲۰) و (۲۱) قانون رعایت نشده است .

و یا کسی که طرح صنعتی به نام وی ثبت شده، پدیدآورنده واقعی آن طرح یا قائم مقام قانونی او نیست.

دادخواست مقرر در این ماده باید دارای ضمائم زیر باشد:

 1. اصل یا رونوشت مصدق کلیه اسناد و مدارک مثبت ادعای باطل کننده؛
 2. رسید مربوط به پرداخت ودیعه تسلیم دادخواست ابطال به دادگاه، به شرح مذکور در جدول هزینه‌ها؛
 3. وکالت نامه، در صورتی که دادخواست توسط وکیل تسلیم شود.

باطل کردن طرح صنعتی ثبت شده و رأی نهایی دادگاه

بنابر ماده ۱۰۴ آئین نامه اجرایی ثبت طرح صنعتی هرگاه ثبت طرح صنعتی ابطال شود، از تاریخ ثبت، باطل تلقی می‌شود.

رأی نهایی دادگاه به مرجع ثبت ابلاغ می‌گردد و مرجع مذکور آن را ثبت و به هزینه محکوم‌له، آگهی مربوط به آن را در اولین زمان ممکن در روزنامه رسمی منتشر می‌کند.

محکوم‌له می‌تواند مخارج مزبور را درجزء خسارت از محکوم علیه مطالبه کند.

آگهی مذکور شامل مشخصات طرح صنعتی و ذکر خلاصه‌ای از مفاد رأی نهایی دادگاه در این خصوص خواهد بود.

تمدید، تغییرات و انتقالات

تمدید ثبت طرح صنعتی

بنابر ماده ۸۹ آئین نامه اجرایی ثبت طرح صنعتی با توجه به بند د ماده ۲۸ قانون، مالک طرح صنعتی می‌تواند با پرداخت هزینه مقرر،

درخواست تمدید اعتبار ثبت طرح صنعتی را برای دو دوره پنجساله متوالی دیگر بنماید.

درخواست تمدید ثبت، ظرف شش‌ماه قبل از انقضای مدت اعتبار ثبت طرح صنعتی در هر دوره، به عمل خواهد آمد.

تبصره – در صورت عدم درخواست تمدید ثبت ظرف مهلت یاد شده،

امکان درخواست آن ظرف مهلت ۶ ماه پس از پایان اعتبار ثبت طرح صنعتی، با پرداخت جریمه تأخیر طبق جدول هزینه‌ها وجود دارد،

در غیر این صورت ثبت طرح صنعتی از درجه اعتبار ساقط خواهد شد.

وفق ماده ۹۰ آئین نامه اجرایی ثبت طرح صنعتی درخواست تمدید ثبت طرح صنعتی در دو نسخه توسط مالک طرح ثبت شده،

یا نماینده قانونی او تهیه و پس از امضاء و الصاق تصویر نمونه طرح و رسید پرداخت هزینه مربوط، به مرجع ثبت تسلیم می‌گردد.

مرجع ثبت پس از دریافت درخواست تمدید ثبت و ضمائم، آن را در دفتر مربوط وارد کرده و برروی هریک از نسخ درخواست،

تاریخ دریافت و شماره آن را قید و نسخه دوم آن را که دارای همان مشخصات نسخه اصلی است،

بعد از امضاء و مهر به‌عنوان رسید به درخواست‌کننده مسترد خواهد کرد.

وفق ماده ۹۱ آئین نامه اجرایی ثبت طرح صنعتی درخواست تمدید ثبت طرح صنعتی باید حاوی نکات ذیل باشد:

 1. شماره و تاریخ ثبت اظهارنامه و طرح صنعتی‌ای که تمدید آن مورد درخواست است؛
 2. طبقه یا طبقات کالاهای موضوع ثب طرح صنعتی؛
 3. اسم و آخرین نشانی کامل مالک طرح صنعتی ثبت شده یا نماینده قانونی وی، در صورتی که درخواست توسط نماینده به عمل آید.

مدارک مثبت هویت متقاضی، رسید مربوط به پرداخت هزینه تمدید،

حداقل شش نمونه از طرح و مدارک نمایندگی قانونی، درصورتی که درخواست توسط نماینده به عمل آید، باید به همراه درخواست تمدید ارائه شود.

وفق ماده ۹۲ آئین نامه اجرایی ثبت طرح صنعتی تمدید ثبت،

دنباله ثبت اصلی، در دفتر ثبت طرح صنعتی به عمل خواهد آمد و پس از انتشار آگهی مربوط، گواهی‌نامه تمدید ثبت طبق فرم (ط – ۴)  صادر و تسلیم مالک طرح یا نماینده قانونی وی خواهد شد.

گواهی‌نامه تمدید شامل مندرجات گواهی‌نامه اصلی، با انجام تغییرات لازم، و نیز مدت اعتبار طرح صنعتی و تاریخ انقضای آن خواهد بود.

تبصره  ۱-  در موقع تمدید ثبت، مرجع ثبت مکلف است طبقه محصولات را مطابق با جدیدترین ویرایش طبقه‌بندی  بین‌المللی در دفتر، ثبت و گواهی‌نامه تمدید ثبت طرح صنعتی را براساس آن تصحیح نماید.

هزینه تغییر طبقات ناشی از اعمال ویرایش جدید طبقه‌بندی بین‌المللی و هزینه انتشار آگهی مربوط در روزنامه رسمی به عهده مالک علامت خواهد بود.

تبصره ۲ – تمدید ثبت طرح صنعتی نمی‌تواند هیچ تغییری در آخرین شکل ثبت آن به‌وجودآورد.

در غیر این صورت، مقررات تغییر طرح صنعتی موضوع ماده ۹۳ این آیین‌نامه قابل اعمال خواهد بود.

راهها و مراحل ثبت طرح صنعتی کدام است؟

الف) ثبت طرح صنعتی در داخل کشور

برای ثبت طرح صنعتی در داخل کشور، متقاضی باید:

پس از مراجعه به سایت و تکمیل اظهارنامه طرح و پیوست  نمودن ضمائم قانونی بصورت الکترونیکی به اداره مالکیت صنعتی ارسال نماید.

مراتب پس از بررسی و انطباق آن با مفاد قانون و آئین نامه و در صورت عدم وجود منع قانونی به نام متقاضی ثبت و تحت حمایت قانون قرار خواهد گرفت.

ب) ثبت طرح صنعتی در خارج از کشور

مراحل ثبت طرح صنعتی در خارج از کشور به سه صورت می باشد:

۱) ثبت ملی

ثبت ملی به مانند ثبت در کشور مبدا (داخلی) می باشد. یعنی متقاضی باید پس از انتخاب کشور مورد نظر با انتخاب وکیل یا مراجعه حضوری (بستگی به قانون ملی کشور هدف دارد)، کلیه مدارک را به زبان کشور مورد نظر ترجمه، و پس ار تایید مراجع ذی صلاح به اداره مربوطه ارائه نماید که مستلزم هزینه و زمان بیشتری خواهد بود.

۲) ثبت منطقه ای

گروهی از کشورهای معاهده همکاری منطقه ای را ایجاد کردند که در صورت ثبت در یکی از کشورهای عضو، سایر کشورهای عضو آن معاهده آن طرح را حمایت خواهند نمود.

۳) ثبت بین المللی

لازم به ذکر است که در هیچ نقطه ای از جهان سیستمی وجود ندارد، که وقتی شما طرح خود را در یک کشور ثبت نمودید از این طرح در سایر کشور ها هم حمایت شود.

فقط در ثبت منطقه ای چنین سیستمی وجود دارد، برای طی مراحل ثبت طرح صنعتی در سطح بین المللی، اتباع هر یک از کشورهای عضو موافقتنامه می توانند با تکمیل تقاضانامه بین المللی به بخش اجرای معاهده لاهه، مستقر در سازمان جهانی مالکیت معنوی تسلیم نماید، درخواست وی به کشور مورد تقاضا ارسال و در صورت پذیرش مورد حمایت قرار خواهد گرفت،اما کشورهایی که تقاضایی شما را رد کردند شما می توانید به این تصمیم اعتراض نمایید.(ایران عضو این موافقت نامه نیست)

چگونه طرح صنعتی را ثبت کنیم؟

۱. ابتدا باید در وب‌سایت ثبت‌نام کنید:

اظهارنامه‌ی ثبت طرح صنعتی را به‌صورت الکترونیکی در وب‌سایت اداره‌ی مالکیت صنعتی پُر کنید

۲. پس از ثبت اظهارنامه‌، اداره‌ی مالکیت صنعتی اطلاعات واردشده در اظهارنامه و ضمائم آن را بررسی می‌کند.

درصورتی‌که اطلاعات یا ضمائم ناقص اعلام شوند، متقاضی باید به‌صورت الکتریکی اشکالات را رفع کند

۳. اگر اظهارنامه کامل باشد:

اداره‌ی مالکیت صنعتی مفاد اظهارنامه را با قوانین تطبیق می‌دهد و به‌منظور جلوگیری از ثبت طرح‌های تکراری یا مشابه،در پایگاه خود جست‌و‌جو می‌کند

۴. درصورتی‌که مشکلی ازنظر تطابق‌نداشتن با قوانین نداشته باشد یا طرح صنعتی تکراری نبوده یا شبیه آن ثبت نشده باشد، اداره‌ی مالکیت صنعتی ابلاغیه‌ی پذیرش را صادر می‌کند

۵. پس از صدور ابلاغیه‌ی پذیرش، متقاضی باید هزینه‌ی حق‌الثبت را مطابق تعرفه پرداخت کند. پس از صدور آگهی رسمی و چاپ در روزنامه، گواهینامه‌ی ثبت طرح صنعتی به‌نام متقاضی صادر خواهد شد

[us_single_image image=”5353″ size=”tnail-masonry”]

شرکت ما برای آسوده خاطر مشتریان عزیز بهترین مشاوره ثبت طرح صنعتی را قرار داده است و راحت تر از تمامی این مراحل ثبت طرح صنعتی خود را به  ثبت شرکتها بسپارید.

چرا طرح صنعتی باید حمایت شود؟

با ثبت طرح صنعتی قیمت و بهای یک فرآورده را بالا می برید.

طرح صنعتی منجر می گردد که یک فرآورده برای مصرف کنندگان دارای جاذبه باشد و امکان دارد حتی همین یکتایی اش علت فروش قرار بگیرد.

در نتیجه بدست آوردن پشتیبانی از طرح صنعتی چشم انداز اصلی کسب و کار نزد هر طراح یا تولید کننده می باشد .

چنین اتفاقی ازحیث بازرگانی کاری ست دارای اهمیت چراکه قدرت رقابت کسب و کار را بالا می برد.

غالبا با آفرینش یک یا چند طرح تازه ارتقا درآمد را موجب می گردد . از سویی بها و اعتبار برند به طراحی های آن شرکت تجاری وابسته است .

ثبت طرح صنعتی اعطای حق منحصربفرد است

به دارنده طرح صنعتی جهت جلوگیری وممانعت از کپی غیر مجاز و تقلید توسط اشخاص ثالث .

ثبت طرح صنعتی عملکردی ست صادقانه در حیطه ی تجارت و رقابت متعادل.مضاف بر اینکه به سهم خود تولید گستره وسیعی از فرآورده ها که از منظر زیبائی شناختی دارای جاذبه هستند را ارتقا خواهد داد .

ثبت طرح صنعتی با ارزش سبب برگشت مطلوب سرمایه گذاری می گردد. زیرا دارنده طرح باعنایت به این موضوع از منحصربه فرد بودن فرآورده ی خود اطمینان حاصل می کند، در بالابردن کیفیت آن دقت نموده و این موضوع باعث شناخت فرآورده و کسب اعتماد و اطمینان بازار و مشتریان می شود.

و بنابراین درآمد بیشتری را موجب می شود .

طرح صنعتی دارائی تجاری محسوب می شود که قادر است بها و وجهه یک شرکت و محصولات آنرا ارتقا دهد، به میزانی که موفقیت و ارائه یک طرح زیادتر باشد بهای آن برای شرکت زیادتر خواهد بود .

دارنده طرح صنعتی ثبت شده قادر است با اعطای مجوز بهره مندی از یک طرح به دیگری برای مدت زمان معین از امتیازات لازم برخوردار شود. به بیانی دیگر طراح با نگاه تجاری قادر است به روش مستقیم یا غیر مستقیم به بازار تولید و تنوع محصولات یاری رساند .

ثبت طرح صنعتی این فرصت را در اختیار قرار می دهد که اندازه موفقیت فرآورده هایشان را در بازار مورد سنجش قرار داده و .باحصول اطمینان از برگشت سرمایه و منحصربفرد بودن آن نسبت به تولید و عرضه عمل نمایند

[us_single_image image=”5385″ size=”tnail-3×2″ align=”center”]

پس از ثبت طرح صنعتی از چه حقوق و حمایت هایی برخوردار می شویم؟

هر گاه یک طرح صنعتی ثبت شود مورد حمایت قانون قرار می گیرد. اگر شخص مبلغی را برای طراحی ابتکاری هزینه کرده باشد. آن را در اداره مالکیت صنعتی به ثبت رسانده باشد، تحت حمایت قانون قرار خواهد گرفت . قطعا سرمایه گذاری انجام گرفته با اطمینان بیشتری همراه خواهد بود.

در نتیجه اگر کالایی را با طراحی خاص و جدید ارائه نمایید، قانون مزبور حق استفاده انحصاری به شما خواهد داد.

این به آن معنی است:

که اگر متوجه شوید یکی از رقبا کالای مذکور را با همان طرح کپی کرده و وارد بازار نموده است، این حق را دارید تا بصورت قانونی از ارائه کالای مذکور در بازار و فروش آن جلوگیری نمایید.

کدام طرح های صنعتی تحت حمایت قانون قرار ندارند؟

طرح هایی که به طور کلی در بسیاری از کشورها قابل ثبت نیستند شامل موارد زیر هستند:

۱. طرح هایی که الزمات جدید بودن، اصل بودن و یا شخصیت فردی را رعایت نکرده باشند

۲. طرح های حاوی نماد رسمی یا نشان های رسمی مانند پرچم کشورها

۳. طرح های که بر خلاف نظم عمومی یا اخلاق حسنه هستند

باید بخاطر داشت که برخی کشورها، صنایع دستی را به عنوان طرح صنعتی حمایت نمی کنند، چون قانون ثبت طرح های صنعتی این کشورها مقرر می کند که محصولی که طرح مذکور برای آن بکار میرود، کالای تولیدی است یا اینکه آن را می توان با لوازم یا ابزارهای صنعتی مجددا تولید کرد.

ثبت طرح صنعتی چیست؟

طرح های صنعتی و علائم تجاری ، هر گونه ترکیب خطوط یا رنگ ها و هرگونه شکل سه بعدی با خطوط ، رنگ ها و یا بدون آن ، به گونه ای که ترکیب یا شکل یک فرآورده صنعتی یا محصولی از صنایع دستی را تغییر دهد، طرح صنعتی است .

بطور قطع چنین اشکالی نباید شبیه اشکال موجود در طبیعت باشد،

چه در این صورت ابتکاری نخواهد بود .همچنین ممکن است این اشکال جنبه اختراعی نیز پیدا کنند.

طرح خودرو بنز S500 را درنظر بگیرد یا طرح شیشه‌‌عطر دلخواهتان یا طراحی ماشین ریش‌تراشی که از آن استفاده می‌­کند.

آنچه به ترکیب خطوط و رنگ­‌ها و اَشکال مربوط می­‌شود را ان موضوع می نامند.

یکی از عوامل اساسی که باعث می‌شود مصرف‌کننده محصولی را انتخاب کند، زیبایی ظاهری و طرح چشمگیر آن است.

درحقیقت، طرح‌های صنعتی موجب ایجاد جذابیت و تقاضای بیشتر مصرف‌کنندگان می‌شوند؛

به‌همین‌دلیل، طرح­‌های صنعتی نقش چشمگیری در فروش و موفقیت کسب‌­وکارها دارند.

امروزه، شرکت‌های تخصصی برای طراحی و ارائه‌ی طرح‌های صنعتی به دیگر کسب ‌وکارها ایجاد شده‌اند.

در این عرصه، موفقیت‌های بسیاری را کسب کرده‌اند؛

به‌گونه‌ای که ۲۵ برند موفق و شناخته‌شده سالانه‌ حدود یک میلیارد دلار از فروش طرح­‌های صنعتی‌شان کسب می­‌کنند.

قانون‌گذار ایرانی در ماده‌ی بیستم قانون ثبت اختراعات و طرح‌های صنعتی و علائم تجاری در تعریف طرح صنعتی می‌گوید:

«هرگونه ترکیب خطوط و رنگ‌ها یا شکل سه‌بُعدی با خطوط و رنگ‌ها با و بدون آن،

به‌گونه‌ای که ترکیب یا شکل فراورده‌ی صنعتی یا محصولی از صنایع‌دستی را تغییر دهد، طرح صنعتی است.

در طرح صنعتی، فقط دسترسی به نتیجه‌ی فنی بدون تغییر ظاهری مشمول حمایت از این قانون نمی‌شود»

طرح صنعتی طرحی ابتکاری و خلاقه با تکیه بر ظاهر و فرم یک محصول می باشد.

به عبارتی به شکل جدیدی از آنچه قبلا وجود داشته اطلاق می گردد. در دنیای پر رقابت امروز شما می توانید با این کار استفاده از آن را در اختیار بگیرید.

اشخاص ثالث نمیتوانند از ایده نوآورانه شما استفاده نمایند.

تولیدکنندگان می بایست توجه نمایند در صورتی که به ثبت طرح صنعتی مبادرت نورزند ،امکان دارد که دیر یا زود شاهد کالای مشابهی باشند که قطعا از اعتبار و شهرت ظاهر محصول می کاهد.

این موضوع لطمه ای قطعی به فروش محصول واعتماد اشخاص نسبت به محصول میزند.

بنابراین برای تثبیت در بازار و کسب اعتماد و بهره برداری از سودهای حاصله طرح صنعتی از اهمیت بالایی برخوردار است.متولی  طرح صنعتی اداره مالکیت صنعتی می باشد.

مدت زمان حمایت از طرح ثبت‌شده

مدت زمان حمایت از طرح‌ صنعتی در کشورهای مختلف متفاوت است. در کشور ما مطابق ماده‌ی بیست‌وهشتم قانون ثبت اختراعات و طرح‌های صنعتی و علائم تجاری مصوب ۱۳۸۶، مدت اعتبار طرح صنعتی پنج سال از تاریخ تسلیم اظهارنامه‌ی ثبت آن خواهد بود.

این مدت را می توان برای دو دوره‌ی پنج‌ساله‌ی متوالی دیگر پس از پرداخت هزینه مربوط تمدید کرد.

آیا مالکین طرح های صنعتی می توانند به اشخاص ثالث اجازه بهره برداری بدهند؟

هنگامی که مالک طرح به شخص ثالث اجازه می دهد،\ از طرح صنعتی خود برای هر منظوری که طرفین در مورد آن به توافق رسیده اند استفاده کند، اجازه بهره برداری به این شخص تفویض می شود.

در چنین مواردی قرارداد اجازه بهره برداری عموماً بین دو طرف امضاء می شود.

شرایط و حدود موافقتنامه در آن به صراحت قید می گردد.

چرا باید طرح صنعتی خود را ثبت کنیم؟

حمایت از طرح‌های صنعتی باید بخش جدایی‌ناپذیر استراتژی هر کسب‌وکار باشد. دلایل اصلی حمایت از طرح صنعتی عبارت‌اند از:

افرایش بازده‌ی سرمایه‌گذاری: حمایت از طرح صنعتی موجب افزایش بازده‌ی سرمایه‌گذاری در زمینه‌ی هزینه‌های تولید و بازاریابی خواهد شد؛ چراکه با افزایش جذابیت و نوآوری در ظاهر محصولات، فروش نیز بیشتر خواهد شد.

حقوق انحصاری: موجب ایجاد حقوق انحصاری برای دارنده به‌مدت پنج تا پانزده سال خواهد شد؛ بنابراین، دیگران اجازه‌ی بهره‌برداری تجاری یا کپی‌کردن طرح صنعتی را نخواهند داشت.

فرصت فروش و اعطای مجوز بهره برداری: ازآنجاکه حقوق انحصاری بهره‌برداری مادی متعلق به دارنده‌ی طرح است؛

بنابراین، می‌تواند طرحش را بفروشد یا مجوز بهره‌برداری از آن را به شخص دیگر انتقال دهد افزون‌ براین، اگر طرح صنعتی خود را انجام ندهید، ممکن است رقبایتان پیش‌دستی و آن را انجام دهند. در‌این‌صورت، نه‌تنها نمی‌توانید از آن استفاده کنید؛ بلکه تمامی مزایای مذکور به رقیبتان تعلق خواهد گرفت.

نکته‌ی دیگر این است که:

رقبا می‌توانند طرح صنعتی را به قیمت ارزان‌تری منتقل کنند؛ زیرا رقبا مجبور نیستند هزینه‌ی سرمایه‌گذاری‌های انجام‌شده را جبران کنند.

مدارک لازم برای ثبت طرح صنعتی

۱. مدارک ثبت هویت متقاضی (مالک) و طراح: تصویر شناسنامه و کارت ملی:

برای اشخاص حقیقی و تصویری از آگهی تأسیس و آگهی آخرین تغییرات شرکت و شناسنامه و کارت ملی دارندگان حق امضا برای اشخاص حقوقی را به‌صورت خوانا را شامل می‌شود. در قالب «یک» فایل با وضوح مناسب بارگذاری شوند.

۲. مدارک نمایندگی: شامل وکالت‌نامه‌ی رسمی

۳. تصاویر کالای مورد درخواست: این تصویر باید براساس شیوه‌نامه‌ی چگونگی توصیف طرح و ارائه‌ی تصاویر کالا تهیه شده باشند.

تأکید می‌کنیم

به‌منظور پیشگیری از بُروز اشتباهات :

در تکمیل اظهارنامه و ارائه‌ی ضمائمی که به دریافت اخطار رفع نقص از مرجع ثبت منجر می‌شود، پیش از تکمیل اظهارنامه، این شیوه‌نامه‌ی تکمیل را به‌دقت مطالعه کنید

۴. ضمیمه‌کردن اصل گواهینامه‌ی ثبت علامت تجاری: در طرح کالایی که روی آن، علامت تجاری به هر شکلی مشاهده‌کردنی است،

۵. درخواست کتبی به‌تأخیرانداختن انتشار آگهی و تعیین مدت آن درصورت تمایل. برگه‌ی درخواست باید اسکن و در قسمت ضمائم اظهارنامه بارگذاری شود.

۶. درخواست کتبی مبنی و نوشته شده بر ذکرنشدن اسم طراح

۷. مدارک مربوط به حق‌تقدم: باید هم‌زمان با تسلیم اظهارنامه یا حداکثر پانزده روز بعد از آن تاریخ تسلیم شود.

[us_single_image image=”5352″ size=”tnail-masonry” align=”center”]

چگونه طرح صنعتی را ثبت کنیم؟

۱. ابتدا باید در وب‌سایت ثبت‌نام کنید: اظهارنامه‌ی ثبت طرح صنعتی را به‌صورت الکترونیکی در وب‌سایت اداره‌ی مالکیت صنعتی پُر کنید.

۲. پس از ثبت اظهارنامه‌، اداره‌ی مالکیت صنعتی اطلاعات واردشده در اظهارنامه و ضمائم آن را بررسی می‌کند.

درصورتی‌که اطلاعات یا ضمائم ناقص اعلام شوند، متقاضی باید به‌صورت الکتریکی اشکالات را رفع کند

۳. اگر اظهارنامه کامل باشد:

اداره‌ی مالکیت صنعتی مفاد اظهارنامه را با قوانین تطبیق می‌دهد و به‌منظور جلوگیری از ثبت طرح‌های تکراری یا مشابه،در پایگاه خود جست‌و‌جو می‌کند

۴. درصورتی‌که مشکلی ازنظر تطابق‌نداشتن با قوانین نداشته باشد یا طرح صنعتی تکراری نبوده یا شبیه آن ثبت نشده باشد، اداره‌ی مالکیت صنعتی ابلاغیه‌ی پذیرش را صادر می‌کند

۵. پس از صدور ابلاغیه‌ی پذیرش، متقاضی باید هزینه‌ی حق‌الثبت را مطابق تعرفه پرداخت کند. پس از صدور آگهی رسمی و چاپ در روزنامه، گواهینامه‌ی ثبت طرح صنعتی به‌نام متقاضی صادر خواهد شد

[us_single_image image=”5353″ size=”tnail-masonry” align=”center”]

ثبت طرح صنعتی شامل چه نکاتی می شود؟

ثبت طرح صنعتی شامل گشتره ی عظیمی از نتایج و محصولات صنعتی ,خانگی,اداری,صنعتی,ورزشی,صنایع دستی,اسباب بازی,مبلمان اداری, اقلام لوکس,مصنوعات پلاستیکی و حتی بسته بندی بسیاری از محصولات دیگر می گردد.

به همین جهت و بر اساس بیستمین ماده از قانون ثبت اختراعات و ثبت طرح صنعتی هر چیزی مانند شکل, اختلاط خطوط و رنگ ها و هر نوع طرح سه بعدی با خطوط به شکلی که آمیزش یا تصویر یک محصول صنعتی یا فراورده از صنایع دستی را متحول سازد طرح صنعتی می باشد.

ضمنا طرح صنعتی با توان دست یافتن به نتیجه ای فنی بدون متغیر ساختن شکل ظاهری شامل پشتیبانی حاصله از این قانون نمی گردد.

با ثبت طرح صنعتی ملاصدرا ، محصولتان را انحصاری کنید!

در بازاری که رقابت و نوآوری و کالاهای جدید حرف اول را در کسب سهم بیشتر بازار می زند، حفظ مالکیت ایده های جدید بسیار مهم است.

وقتی ایده ای قابل پیاه سازی و عرضه به بازار می باشد، اولین اقدام گرفتن مالکیت به نام خودتان می باشد. وقتی محصولی را تولید کرده اید که دارای نوآوری می باشد و با کالاهای موجود در بازار تفاوت و برتری محسوسی دارد می توانید از دولت درخواست حمایت و ثبت کنید.

یکی از خدمات ثبت طرح صنعتی ملاصدرا، در کنار ثبت شرکت، ثبت اختراع و ثبت برند، فعالیت در زمینه ثبت طرح صنعتی می باشد که در این زمینه مشتریان نام آشنایی دارد.

با ثبت طرح صنعتی ملاصدرا انحصار آن در اختیارتان قرار می گیرد و هیچ کدام از رقبایتان مجاز به کپی برداری و تولید محصول شما نخواهند بود البته به شرطی که اصول ثبتی در آن رعایت شده باشد.

ثبت طرح صنعتی ملاصدرا:

بر اساس تجربیات ثبت ملاصدرا جهت تسریع و تسهیل در ثبت طرح صنعتی اگر طرح صنعتی دو بعدی باشد، می بایست پنج نمونه از شکل یا تصویر گرافیکی یا پنج نمونه از طرح ترسیم شده و اگر طرح صنعتی سه بعدی باشد، پنج نمونه از شکل یا تصویر گرافیکی یا پنج نمونه از طرح ترسیم شده از تمامی جوانب طرح به عنوان نمونه جهت مراحل ثبت طرح صنعتی ملاصدرا به وکلای ثبت ملاصدرا تحویل گردد.

در طرح صنعتی سه بعدی، مرجع ثبت می‌تواند ماکتی از آن را به همراه اظهارنامه درخواست نماید.

اندازه ماکتی که متقاضی از مدل طرح خود ارائه می‌دهد، باید حداکثر ۲۰×۲۰×۲۰ سانتی متر و وزن آن حداکثر ۲ کیلوگرم و از ماده‌ای بادوام و غیر فاسد شدنی باشد. شکل‌های گرافیکی و ترسیم شده باید حداکثر در ابعاد ۲۰×۱۰ سانتی متر بوده و قابل نصب بر چهار صفحه مقوا در قطع A4 و با جوهر مشکی باشد؛

[us_single_image image=”6238″ size=”tnail-masonry” align=”center”]

مدت زمان ثبت طرح صنعتی چقدر است؟

مدت زمان ثبت طرح صنعتی پنج سال از تاریخ تسلیم اظهارنامه ثبت آن خواهد بود.

این مدت را می‌توان برای دو دوره پنجساله متوالی دیگر پس از پرداخت هزینه مربوط تمدید نمود.

پس از انقضاء هر دوره که از پایان دوره شروع می‌شود، یک مهلت شش ماهه برای پرداخت هزینه تمدید گردیده و همچنین جریمه تأخیر در نظر گرفته خواهد شد.

شخصی که طرح را بوجود آورده است یا اگر وی به موجب یک قرارداد استخدام یا فروش به کارفرمای او تعلق پیدا کرده باشد می تواند ثبت طرح را تقاضا کند.

متقاضی می تواند یک شخص حقیقی (مثلاً یک طراح) یا یک شخص حقوقی (مثلاً یک شرکت) باشد.

در هر مورد دو صورت، تقاضانامه ثبت را می توان بطور مستقیم یا از طریق وکیل تسلیم نماید.

اگر شما متقاضی خارجی هستید ممکن است مجبور شوید تقاضانامه خود را توسط وکیلی تسلیم کنید.

مزایای ثبت طرح صنعتی:

مزایای ثبت طرح صنعتی ، از سوی اداره ثبت شرکتها و مالکیت صنعتی تعیین میگردد.

برای ثبت طرح صنعتی ، بایست ایده ای نو و جدید را خق کرده باشید ، که ساخته ی ذهن خلاق

و طراحی متفاوت فرد باشد بطوری که قبل از آن ، چنین ابداعی وجود نداشته و البته

از دید یک شخص معمولی و  آگاه تفاوت آن ، از طرح هایی که تاکنون ارائه گردیده است محسوس باشد.

 • فروش گواهی ثبت طرح صنعتی بعنوان حق امتیاز انحصاری تولید
 • عضویت در بنیاد ملی نحبگان و استفاده از تسهیلات اعطایی
 • استفاده از تسهیلات دولتی (با محدودیت ها و شرایطی خاص)
 • امکان تاسیس شرکت های دانش بنیان دانشگاهی با عنوان مزایای ثبت طرح صنعتی
 • راه اندازی خط تولید
 • و ….

جستجوی طرح های صنعتی ثبت شده در ایران:

برای جستجوی اسناد طرح های صنعتی ثبت شده در ایران می توانید از موتور جستجوی طرح صنعتی که توسط پایگاه اداره کل مالکیت صنعتی – اداره ثبت طرح صنعتی راه اندازی شده، استفاده نمود.

نکته قابل توجه در این موتور جستجوی طرح صنعتی، نمایش تصاویر و توصیف طرح های ثبت شده می باشد. شما می توانید جهت جستجوی طرح مورد نظر ، برخی از کلمات کلیدی مربوط به موضوع طرح را در قسمت “عنوان کالا” وارد نمائید و سپس دکمه جستجو را بفشارید.

نکته: سه حالت مختلف برای جستجو عنوان طرح صنعتی در این دیتابیس وجود دارد. برای رسیدن به نتیجه مطلوب در جستجو، گزینه “در عنوان طرح، مشابه عبارت وارد شده وجود داشته باشد.”  را انتخاب نمایید.

همچنین در فیلد های دیگر می توانید با در اختیار داشتن شماره ثبت طرح صنعتی و یا شماره اظهارنامه مستقیما به اطلاعات آن طرح ( در صورت قرار داشتن در دیتابیس ) دسترسی داشته باشید.

این دیتابیس دائما توسط اداره ثبت طرح صنعتی با قرار گیری اسناد طرح های ثبت شده به روز رسانی می شود. بنابراین ممکن است برخی از طرح های ثبت شده هنوز در این موتور جستجو قرار نگرفته باشد.

[us_single_image image=”6239″]

آدرس اداره ثبت مالکیت معنوی:

این سازمان یک نوع سازمان دولتی به حساب می اید که وظیفه اصلی آن صادر کردن تائیدیه ثبت اختراع و حمایت های جزائی از آنها می باشد. مخترع باید برای ثبت اختراع خود درخواست خود را با کمک متخصصان ثبت اختراع گرد اوری کرده و آن را به صورت حضوری و یا غیر حضوری به اداره ثبت اختراع ارائه داده و برای انجام امور به یک وکیل رسمی مراجعه کند.

آدرس اداره ثبت مالکیت معنوی به شرح زیر است:

تهران, خیابان امام خمینی (ره),خیابان خیام,خیابان فیاض بخش,جنب ساختمان شماره یک سازمان ثبت اسناد و اداره کشور,ساختمان قدیم بانک ملت,کد پستی ۱۱۱۴۶۷۸۵۱۳

شخصی که طرح جدیدی را بوجود آورده است یا اگر شخص به موجب یک قرارداد استخدام یا فروش به کارفرما تعلق پیدا کرده باشد می تواند ثبت طرح را تقاضا کند.متقاضی می تواند یک شخص حقیقی یا یک شخص حقوقی باشد.

بله. به موجب ماده ی ” ۲۴ قانون ثبت اختراعات،طرح های صنعتی و علائم تجاری ” دو یا چند طرح صنعتی را می توان در یک اظهارنامه قید و تسلیم کرد،مشروط بر اینکه که مربوط به یک طبقه بندی بین المللی و یا مربوط به یک مجموعه یا ترکیبی از اجزاء باشد.

به هیچ عنوان دریافت کدرهگیری به منظور پایان ثبت اظهارنامه نیست. تنها در حالت دریافت شماره اظهار نامه مراحل ثبت پایان میپذیرد.

بعد از دریافت کدرهگیری باید مدارک مورد  نیاز به پرونده الصاق شود و بعد از آن اطلاعات مورد بازبینی قرار گیرند. سپس پرداخت هزینه به صورت الکترونیکی صورت گیرد و شماره اظهارنامه دریافت شود.

طرح صنعتی وقتی قابل ثبت است که جدید و یا اصیل باشد

.طرح صنعتی زمانی جدید است که از طریق انتشار به صورت محسوس و یا از طریق استفاده به هر نحو دیگر قبل از تاریخ تسلیم اظهارنامه یا بر حسب مورد قبل از حق تقدم اظهارنامه برای ثبت در هیچ نقطه ای از جهان برای عموم افشاء نشده باشد.

بله.به موجب ماده ۷۸ آیین نامه اجرایی قانون ثبت اختراعات،متقاضی می تواند تا قبل از ثبت طرح صنعتی،اظهارنامه خود را اصلاح نماید،

مشروط بر اینکه از حدود اظهارنامه نخست تجاوز نکند.درخواست اصلاح با پرداخت هزینه مقرر در جدول هزینه ها انجام می گیرد.

[elfsight_click_to_call id=”1″]

ثبت طرح صنعتی

ثبت اختراعات صنعتیثبت علامت تجاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.