تمام مراحل که برای ثبت شرکت لازم است انجام دهید ( قدم به قدم)

مراحل ثبت شرکت

man hands write register paper


هر شرکتی بعد از تاسیس باید مراحل ثبت شرکت را طی کند تا بتواند شرکت خود را به طور قانونی ثبت نماید تا بتواند بدون مشکل شرکت خود با پیش ببرد اما شاید این سوال پیش بیاید که ،

چرا هر شرکتی که تاسیس می شود باید ثبت شود ؟

به طور کلی لازم است هر شرکتی که تاسیس می شود ثبت قانونی شود ، اما شاید برای شما این سوال پیش بیاید که یک شرکت چرا باید ثبت شود ؟

اجازه بدهید در جواب شما چند مورد از مزیت های شرکت ثبت شده را بنویسم .

1 – تمامی فعالیت های شرکت وجهه قانونی به خود می گیرد و این قانونی شدن فعالیت ها باعث بالاتر رفتن اعتبار شرکت شده و باعث شناخته تر شدن و بهتر شدن وضعیت شرکت می شود .

2 – ثبت شرکت باعث می شود تا شرکت تحت حمایت دولت قرار بگیرد و شامل حمایت های از پیش تعیین شده ی دولت شود .

3 – ثبت شرکت راهی برای قانونی کردن شرکت و شراکت بین چند نفر هست که همین امر باعث می شود تا سود و زیان و فشار و کار ها بین چند نفر تقسیم شده و کار ها سریع تر انجام شود و بتوان از افراد دیگر برای توسعه کار استفاده نمود تا کار سود بیشتری داشته باشد .

4 – باعث می شود تا کارها و مناقصه های بزرگ از طرف دولت به شرکت پیشنهاد شود که سود زیادی برای شرکت دارد .

و موارد دیگری که از مزیت های ثبت شرکت به شمار می رود .

اما حالا این موضوع مطرح می شود که برای ثبت یک شرکت باید چه کرد و چه مراحلی را طی نمود؟

پس در ادامه با ما همراه باشید تا با مراحل ثبت شرکت آشنا شوید .

مراحل ثبت شرکت

به طور کلی شرکت ها به دو دسته تقسیم می شوند .

شرکت تجاری و شرکت مدنی که در سایت اشاره مختصری به آن کرده ایم .

1 – در ابتدای مراحل ثبت شرکت باید نوع شرکت خود را از بین انواع شرکت هایی که در ماده 20 قانون تجارت درج شده(ماده 20 قانون تجارت می گوید :

شرکتهای تجارتی بر هفت قسمت است :
۱- شرکت سهامی.(سهامی عام و سهامی خاص)

سهامی عام : شرکتی است که قسمتی از هزینه های آن با فروش سهام به مردم عادی تأمین می شود .

سهامی خاص : شرکتی است که سهام آن قابل فروش نیست ولی قابل معامله است و از قبل باید سرمایه آن تأمین شود و بخشی از سرمایه در بانک سپرده گذاری شده باشد .

۲- شرکت با مسئولیت محدود.

شرکتی است که در صورت ورشکست شدن تنها سرمایه ی سهامداران از بین می رود و طلبکاران نمی توانند باقی مانده ی طلب خود را از اموال شریک های شرکت طلب کنند .

ماده 94 قانون تجارت  (هیچ مجمع عمومی نمی‌تواند تابعیت شرکت را تغییر بدهد و یا هیچ اکثریتی نمی‌تواند بر تعهدات صاحبان سهام بیفزاید.)

۳- شرکت تضامنی

شرکتی است که تحت اسم مخصوصی برای امور تجارتی بین دو یا چند نفر ( که به صورت مالک در نام شرکت آمده باشد ) با مسئولیت تضامنی تشکیل می شود شرکت تضامنی گفته می شود و به این صورت است که اگر دارایی شرکت برای پرداخت تمامی قرض ها کافی نبود هر یک از شریک ها موظف به پرداخت تمامی قرض ها هستند .

ماده 116 قانون تجارت  (تصویب ترازنامه و حساب سود و زیان هر دوره مالی شرکت به منزله مفاصا حساب مدیران برای همان دوره مالی می‌باشد و پس از‌تصویب ترازنامه و حساب سود و زیان دوره مالی که طی آن مدت مدیریت مدیران منقضی یا به هر نحو دیگری از آنان سلب سمت شده است سهام‌مورد وثیقه اینگونه مدیران خود به خود از قید وثیقه آزاد خواهد شد.)

۴- شرکت مختلط غیر سهامی

شرکت مختلط شبیه به شرکت تضامنی است که در آن چندین شخص به صورت مشترک فعالیت های کارآفرینی مستقلی را تحت نام یک شرکت اجرا می کنند . در مشارکت محدود تعهد یک یا چندین شریک در قبال بستانکاران این شرکت محدود به سرمایه‌ های آن ها در شرکت است در حالی ‌که دیگر شرکا  در قبال بدهی شرکت  مسئولیت دارند که این موضوع  مشارکت محدود را از شرکت تضامنی با مسئولیت محدود متمایز می‌ کند .

شرکت مختلط غیر سهامی شرکتی است که برای امور تجاری ، یک یا چند نفر شریک ضامن و یک یا چند نفر شریک با مسئولیت محدود و بدون انتشار سهام تشکیل می شود .

ماده 141 قانون تجارت ( اگر بر اثر زیان‌های وارده حداقل نصف سرمایه شرکت از میان برود هیات مدیره مکلف است بلافاصله مجمع عمومی فوق‌العاده صاحبان سهام را دعوت نماید تا موضوع انحلال یا بقاء شرکت مورد شور و رای واقع شود. هرگاه مجمع مزبور رای به انحلال شرکت ندهد باید در همان‌جلسه و با رعایت مقررات ماده ۶ این قانون سرمایه شرکت را به مبلغ سرمایه موجود کاهش دهد.
‌در صورتی که هیات مدیره برخلاف این ماده به دعوت مجمع عمومی فوق‌العاده مبادرت ننماید و یا مجمعی که دعوت می‌شود نتواند مطابق مقررات قانونی منعقد گردد هر ذینفع می‌تواند انحلال شرکت را از دادگاه صلاحیتدار درخواست کند. )

۵- شرکت مختلط سهامی

شرکتی است که با یک یا چند نفر شریک ضامن و یک یا چند نفر سهامی به وجود می آید . شریک های سهامی کسانی هستند که سرمایه آن ها به صورت سهام در آمده و هر کس به اندازه سهامی که در شرکت سرمایه گذاری کرده است مسئول است اما وظیفه شریک های ضامن در مقابل بستانکار ها و روابطشان درست مثل قوانین شرکت تضامنی است .

ماده 162 قانون تجارت (مجمع عمومی فوق‌العاده می‌تواند به هیات مدیره اجازه دهد که ظرف مدت معینی که نباید از پنج سال تجاوز کند سرمایه شرکت را تا‌میزان مبلغ معینی به یکی از طرق مذکور در این قانون افزایش دهد. )

۶- شرکت نسبی

طبق ماده 183 قانون تجارت شرکتی است که در تحت اسم دو یا چند نفر برای امور تجاری شکل می گیرد و هر کس به اندازه سرمایه ای که در شرکت گذاشته است مسئول است .

شرکت نسبی شبیه به شرکت تضامنی است با این تفاوت که در صورتی که سرمایه شرکت نتواند به طور کامل بدهی شرکت را پرداخت کند هر یک از سرمایه داران موظف است طبق ماده 186 قانون تجارت به نسبت سرمایه ای که در شرکت گذاشته است بدهی را پرداخت کند .

طبق ماده 184 قانون تجارت در اسم شرکت باید حتما عبارت شرکت نسبی و حداقل اسم یکی از شریک ها ذکر شود . اگر اسم شرکت شامل تمامی شریک ها نباشد باید بعد از اسم شریک یا شریک هایی که ذکر شد عبارت (شرکا) یا (برادران) ذکر شود .

ماده 183 قانون تجارت (برای ثبت افزایش سرمایه شرکت‌های سهامی خاص فقط تسلیم اظهارنامه به ضمیمه مدارک زیر به مرجع ثبت شرکت‌ها کافی خواهد‌بود:
۱ – صورتجلسه مجمع عمومی فوق‌العاده که افزایش سرمایه را تصویب نموده یا اجازه آن را به هیات مدیره داده است و در صورت اخیر‌صورتجلسه هیات مدیره که افزایش سرمایه را مورد تصویب قرار داده است.
۲ – یک نسخه از روزنامه‌ای که آگهی مذکور در ماده ۱۶۹ این قانون در آن نشر گردیده است.
۳ – اظهارنامه مشعر بر فروش کلیه سهام جدید و در صورتی که سهام جدید امتیازاتی داشته باشد باید شرح امتیازات و موجبات آن در اظهارنامه‌قید شود.
۴ – در صورتی که قسمتی از افزایش سرمایه به صورت غیر نقد باشد باید تمام قسمت غیر نقد تحویل گردیده و با رعایت ماده ۸۲ این قانون به‌تصویب مجمع عمومی فوق‌العاده رسیده باشد مجمع عمومی فوق‌العاده در این مورد با حضور صاحبان سهام شرکت و پذیره‌نویسان سهام جدید‌تشکیل شده و رعایت مقررات مواد ۷۷ لغایت ۸۱ این قانون در آن قسمت که به آورده غیر نقد مربوط می‌شود الزامی خواهد بود و یک نسخه از‌صورتجلسه مجمع عمومی فوق‌العاده باید به اظهارنامه مذکور در این ماده ضمیمه شود.
تبصره – اظهارنامه‌های مذکور در این ماده باید به امضاء کلیه هیات مدیره رسیده باشد.)

ماده 184 قانون تجارت (وجوهی که به حساب افزایش سرمایه تادیه می‌شود باید در حساب سپرده مخصوصی نگاهداری شود. تامین و توقیف و انتقال وجوه‌مزبور به حساب‌های شرکت ممکن نیست مگر پس از به ثبت رسیدن افزایش سرمایه شرکت.)

ماده 186 قانون تجارت (در ورقه خرید سهم مذکور در ماده ۱۸۵ نکات مندرج در بندهای ۱ و ۲ و ۳ و ۵ و ۷ و ۸ ماده ۱۷۹ باید قید شود.)

۷- شرکت تعاونی تولید و مصرف

مشارکتی است بین افرادی که هم صنف یا متشابه هستند که برای رسیدن به اهداف مشترک گرد هم می آیند و در حقیقت به یکدیگر در جهت هدف شان کمک می کنند . سرمایه ای در میان می گذارند و دسته جمعی مشکلات را حل می کنند . در شرکت تعاونی ممکن است اعضا دارای سرمایه و سهم یکسانی نباشند اما هر عضو یک رای دارد بدون توجه به درصد سهامش و نسبت سهام به رای وجود ندارد .

که تعریف هر کدام از انواع شرکت ها را می توانید در سامانه ثبت شرکت ها مشاهده کنید و همچنین ملزم به مطالعه قوانین تجارت می باشید .) انتخاب کنید . سعی کنید تا نزدیک ترین نوع شرکت به فعالیت خود را انتخاب نمایید .

2 – دومین مرحله در مراحل ثبت شرکت انتخاب شریک ها و سرمایه داران است که مرحله ای مهم از بین این مراحل است چرا که وجود شریک ها یکی از بیشترین تاثیر ها را روی روند پیشرفت و ادامه ی حیات شرکت دارد .

3 – تعیین سرمایه شرکت سومین مرحله ای است که باید انجام شود به طوری که تمام سرمایه اولیه شرکت و شریک ها به صورت نقدی و غیر نقدی باید ذکر و مقدار آن مشخص شود که در اسناد ثبت شود .

4 – تعیین نوع فعالیت شرکت بر اساس دولتی یا خصوصی یا عمومی بودن که ایا نیاز به گرفتن مجوز قبل تاسیس یا بعد تاسیس و برای فعالیت شرکت دارد یا خیر .

5 – تعیین نامی برای شرکت که از قبل شرکت دیگری انتخاب نکرده باشد و مرتبط با کار های شرکت باشد .

6 – مشخص کردن سمت های شرکت مانند مدیرعامل و مدیر اجرایی و … و مشخص کردن وضعیت حق امضا هر سمت .

7 – تهیه و امضا مدارک توسط شخص و شریک های شرکت که مدارک مورد نیاز هر نوع شرکت را قبل تر در مورد ثبت هر شرکت ( سهامی خاص و شرکت با مسیولیت محدود و … )  در سایت قرار دادیم .

از سال 1398 دیگر نیازی به کپی برابر اصل شریک ها و بازرسان و گواهی عدم سوء پیشینه به اداره ثبت شرکت ها نیست چرا که تمامی مدارک به صورت آنلاین چک می شوند .

8 – بعد از امضا و تکمیل مدارک نوبت ارسال مدارک به اداره ثبت شرکت ها از طریق پست پیشتاز می شود . بعد از ارسال یکی از سه حالت زیر رخ می دهد .

الف – رد پرونده که در این صورت پرونده به آدرس شما فرستاده می شود .

ب – نقص پرونده که برای تکمیل پرونده به آدرس شما فرستاده می شود .

پ – تایید پرونده که در این صورت پرونده شرکت به ثبت رسیده و شخص یا وکیل دادگستری که در مدارک ذکر شده به همراه اصل وکالت به صورت حضوری برای دریافت پرونده ثبت شرکت باید به صورت حضوری مراجعه کند .

9 – مرحله آخر مراحل ثبت شرکت مراجعه به سایت روزنامه رسمی و پرداخت هزینه ی روزنامه رسمی و مراجعه مجدد به سایت ثبت کشور ها و پرداخت هزینه ی روزنامه کثیر النتشار برای ثبت آگهی رسمی تاسیس شرکت طبق ماده 197 قانون تجارت (ماده 197 ق.ت : در ظرف ماه اول تشکیل هر شرکت خلاصه شرکت نامه و منضمات آن طبق نظام نامه وزارت عدلیه اعلان خواهد شد . ) انجام می شود که بعد از انتشار به آدرس پستی شما ارسال خواهد شد .

پیشنهاد می شود قوانین تجارت هم مطالعه شود تا با مشکلی مواجه نشوید .

بعد از طی کردن مراحل ثبت شرکت که در بالا ذکر شده شرکت شما به صورت قانونی ثبت شده و می توانید با خیال راحت کسب و کار خود را توسعه داده و برنامه ریزی های بلند مدت انجام دهید .

آموزشاخبارثبت شرکت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.