نحوه انتقال برند

ما در این مقاله قصد داریم تا نحوه انتقال برند ثبت شده را برای شما توضیح دهیم.

نحوه انتقال مالکیت علامت تجاری

برند یا علامت تجاری به عنوان هویت یک شرکت یا محصول ارزش و اعتبار بالایی را دارد. همچنین ثبت برند نیز قوانین خاص خودش را دارد.

به همین دلیل ارزش و اعتبار نقل و انتقال یک علامت تجاری باید براساس مقررات و قوانینی انجام گیرد. در غیر این صورت علامت تجاری انتقال داده شده ارزشی را نخواهد داشت.

ممکن است افرادی باشند که ثبت برند شرکت خود را به اشخاص دیگری انتقال دهند (واگذار کنند). این کار در کشور ما ایران نیز امکان‌پذیر است. همچنین صاحبان علامت تجاری بدون انتقال برند ثبت شده به اشخاص دیگر اجازه استفاده کردن از علامت تجاری خود را می‌دهند.

در نتیجه افراد حقوقی و حتی حقیقی نیز می‌توانند علامت تجاری خود را انتقال دهند یا این که آن را به اشخاص دیگر اجاره دهند. یکی از این کمپانی‌ها که کار انتقال برند را نیز  انجام می‌دهند، ثبت شرکتها است.

انتقال علامت تجاری ثبت شده می‌تواند به شکل‌های مختلفی انجام گیرد، از جمله:

انتقال علامت تجاری ثبت شده به صورت اختیاری

اولین موضوع در نحوه انتقال برند به صورت اختیاری این است که صاحبان علامت تجاری در این شرایط می‌توانند مالکیت علامت تجاری خود را به اشخاص دیگر بفروشند، یعنی این که علامت تجاری خود را به فروش بگذارند. دوم این که مالک علامت تجاری با اجاره دادن علامت تجاری خود به دیگران درآمدی را نیز با این روش کسب می‌کند.

انتقال برند ثبت شده به صورت غیرارادی

منظور از غیرارادی عدم حضور فیزیکی مالکان برند است. ممکن است صاحب علامت تجاری فوت نماید و در قید حیات نباشد در نتیجه علامت تجاری به وراث این شخص خواهد رسید. این کار بدون این که قراردادی در زمینه انتقال برند ثبت شده انجام شود، به بازماندگان این شخص واگذار خواهد شد.

شرایط انتقال برند

برای اینکه طرفین در نقل و انتقال علامت تجاری به مشکل نخورند باید قوانینی را در این زمینه رعایت و به آن‌ها توجه کنند تا یک علامت تجاری قانونی و به ثبت رسیده شده را خریداری کنند.

شرایط انتقال برنداصولی که خریداران علامت تجاری باید آن‌ها را رعایت کنند شامل موارد زیر است:

اطمینان از برند ثبت شده

باید خریدار علامت تجاری به این نکته توجه کند که علامت تجاری موردنظر باید به صورت قانونی ثبت شده باشد. خریداران علامت تجاری قبل از اینکه علامت تجاری مدنظرشان را خرید کنند باید ابتدا از علامت تجاری استعلام بگیرند، زیرا برندهایی که غیرقانونی هستند، انتقال این برندها امکان پذیر نخواهد بود.

اعتبار علامت تجاری ثبت شده

ممکن است علامت تجارت ثبت شده‌ای که قصد خرید آن وجود دارد، مهلت انقضای آن گذشته باشد در نتیجه برای این که علامت تجاری موردنظر انتقال یابد، باید مجدداً تمدید شود.

انتقال برند با همان طبقه بندی

اشخاصی که علامت تجاری خود را به فروش می‌گذارند، باعث تغییر طبقه بندی علامت تجاری نخواهد شد. به عنوان مثال اگر علامت تجاری شما مربوط به تولیدی لباس است، نحوه انتقال علامت تجاری باعث تغییر طبقه بندی و یا تغییر محصولات (کالا) نخواهد شد.

فقط این که خریداران و مالکان علامت تجاری در نقل و انتقال تغییر خواهند کرد.

مدارک موردنیاز برای انتقال علامت تجاری

برای این که یک علامت تجاری ثبت شده را انتقال دهید باید مدارک مورد نیاز را برای انجام دادن این که به همراه داشته باشید، از جمله:

 • درخواست کتبی فروشندگان برند ثبت شده
 • ارائه مدارک ثبت علامت تجاری مانند گواهینامه علامت تجاری ثبت شده، روزنامه آگهی تقاضا
 • ارائه شناسنامه و کارت ملی صاحب قدیمی برند ثبت شده
 • ارائه شناسنامه و کارت ملی مالک جدید
 • مدارک لازم در حوزه فعالیت مالک جدید برای خرید علامت تجاری
 • تنظیم صلح نامه در دفترخانه اسناد رسمی
 • شماره رمز ورود به سامانه و همچنین شماره ثبت برند
 • انتقال برند مالکی که فوت شده با ارائه گواهی انحصار وراث انجام می‌گیرد
 • ارائه رسید پرداخت هزینه ها

مدارک انتقال برند ثبت شدهمالکین برای انتقال علامت تجاریب خود باید درخواست کتبی را در این زمینه ارائه دهند. در درخواست کتبی انتقال علامت تجاری موارد زیر باید ذکر شوند:

 • تاریخ ثبت علامت تجاری و همچنین شماره آن
 • آدرس و تابعیت مالک جدید
 • در صورت اجاره دادن علامت تجاری، باید محصولات و خدمات مشخص شود، اینکه علامت تجاری به چه محصولاتی انتقال پیدا کرده است

هزینه انتقال علامت تجاری

انتقال یا ثبت علامت تجاری همانند مراجع و سازمان‌های دیگر شامل هزینه اداری و ثبتی است. همانطور که هزینه ثبت برند نیز یکی از آن‌ها است.

هزینه انتقال برند مشخص نیست، زیرا ممکن است علامت تجاری موردنظر ارزش مادی زیادی را داشته باشد و این می‌تواند توسط مالک علامت تجاری تعیین شود، البته این موضوع با توافق طرفین می‌تواند مشخص شود.

نتیجه گیری

همانطور که مشاهده کردید انتقال یک علامت تجاری ثبت شده و یا اجاره دادن آن به اشخاص دیگر وجود دارد. برای اطلاعات بیشتر در این زمینه می‌توانید با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

دسته‌بندی نشده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.