حل ثبت برند

بهترین را برای رقابت بهتر در بازار و امور تجاری، ثبت برند و لوگوی تجاری می باشد. مراحل ثبت برند و لوگو شامل انتخاب نام، مراحل ثبت آن و پرداخت هزینه های مربوطه است. برند، نام تجاری منحصر به فردی است که از یک تصویر گرافیکی و یک نام مشخص تشکیل می شود.

برند باید منحصر به فرد بوده و فعالیت های مربوطه را به خوبی نشان دهد؛ یعنی هر فردی با شنیدن نام یا دیدن تصویر آن متوجه فعالیت و تجارت شرکت یا شخص شود.

بنابراین هر شخصی که محصول خود را به بازار عرضه می کند می تواند برای محصول خود، برند مخصوصی داشته باشد. برای ثبت برند باید برند مزبور طبق قانون در اداره ی ثبت شرکت ها و علائم و اختراعات، ثبت شود.

در این مقاله به مراحل ثبت برند اشاره شده است.

دریافت مشاوره حرفه‌ ای و رایگان

اولین قدم لازم برای ثبت برند تجاری، و یکی از مهم ترین مراحل ثبت برند ، دریافت مشاوره کاملاً تخصصی با کارشناسان با تجربه یک موسسه حقوقی می باشد.

متخصصان باید در ارتباط با مسائلی نظیر

 • مراحل ثبت برند و مدارک مورد نیاز آن،
 • مدت زمانی که طول می‌ کشد تا برند به ثبت برسد،
 • هزینه ثبت برند،
 • انتخاب برند یا لوگو مناسب،

آگاهی داشته باشند.

حل ثبت برند

استعلام برند قبل از ثبت

در محله از مراحل ثبت برند باید برند استعلام گردد تا عین یا شبیه برندی که قصد ثبت آن را دارید، ثبت نشده باشد.

در صورت وجود مشابهت بین برند مورد نظر شما و برندی که قبلاً ثبت شده است، تقاضای شما برای ثبت رد خواهد شد. برندی که تقاضای آن یکبار از سوی کارشناسان اداره مالکیت معنوی رد شود، برای دفعات بعدی شانس بسیار کمی برای ثبت شدن دارد و اصطلاحاً سابقه چنین برندی خراب می ‌شود.

قبل از شروع هر اقدامی برای ثبت، ابتدا برند مورد نظر خود را استعلام نمایید تا از درصد موفقیت ثبت شدن آن اطلاع پیدا کنید.

مدارک لازم

سومین مرحله از مراحل ثبت برند فراهم نمودن مدارک مورد نیاز آن است.

مدارک و اطلاعات مورد نیاز ثبت برند برای شخص حقیقی :

 • کپی برابر اصل شناسنامه و کارت ملی شخص یا اشخاص متقاضی
 • کپی برابر اصل کارت بازرگانی و یا کارت عضویت اتاق بازرگانی (اگر برند مورد نظر لاتین باشد)
 • کپی برابر اصل مجوز فعالیت (پروانه بهره برداری، جواز تاسیس، پروانه ساخت یا هرگونه گواهی فعالیت صادره از نهادهای نظارتی و حاکمیتی دولتی)
 • اطلاعاتی نظیر آدرس، کد پستی، ایمیل، شماره تلفن ثابت و همراه متقاضی

مدارک و اطلاعات مورد نیاز ثبت برند برای شخص حقوقی :

 • کپی روزنامه رسمی ثبت شرکت
 • کپی آخرین روزنامه رسمی ثبت تغییرات شرکت (درصورت وجود)
 • کپی برابر اصل شناسنامه و کارت ملی افرادی که در شرکت حق امضاء دارند
 • کپی برابر اصل مجوز فعالیت (پروانه بهره برداری، جواز تاسیس، پروانه ساخت یا هرگونه گواهی فعالیت صادره از نهادهای نظارتی و حاکمیتی دولتی)
 • کپی کارت بازرگانی و یا کارت عضویت اتاق بازرگانی (اگر برند مورد نظر لاتین باشد)
 • اطلاعاتی نظیر آدرس، کد پستی، ایمیل، شماره تلفن ثابت و همراه صاحبان امضاء شرکت

ثبت نام در سامانه مرکز مالکیت معنوی و سپس اخذ گواهی امضاء از دفترخانه اسناد رسمی

به سایت مرکز مالکیت معنوی ثبت نام کنید و اکانت کاربری خود را ساخته و آن را تایید نمایید.

راه تایید اکانت کاربری این است که به کمک برگه ‌ای که خود سامانه پس از ثبت نام در اختیار شما قرار می دهد به یکی از دفاتر اسناد رسمی در سراسر ایران مراجعه و اقدام به اخذ گواهی امضاء نمایید.

پس از اخذ گواهی امضاء، باید اطلاعات مربوط به این گواهی امضاء را در سامانه مرکز مالکیت معنوی وارد کرده تا اکانت کاربری شما تایید شود تا بتوانید اظهارنامه برند خود را تنظیم و ثبت کنید.

تنظیم صحیح و ثبت اظهارنامه برند

با ورود به سایت مرکز مالکیت معنوی و وارد شدن به قسمت ثبت اظهارنامه علامت تجاری، باشد اقدام به تکمیل اظهارنامه ثبت علامت تجاری خود نمایید و مدارکی همچون کپی شناسنامه و کارت ملی متقاضی یا متقاضیان، مجوز فعالیت، کارت بازرگانی (اگر قصد ثبت برند لاتین را دارید) و همچنین نمونه برند خود با اندازه ۶ × ۶ سانتیمتر را در سامانه بارگذاری نمایید.

پس از تکمیل مراحل مورد نیاز برای ثبت اظهارنامه علامت تجاری و پرداخت هزینه مربوطه، سامانه به شما برگه ‌ای نمایش می دهد که باید آن را پرینت نموده و با مراجعه به یکی از دفاتر اسناد رسمی اقدام به تایید اطلاعات وارد شده در سامانه نموده و از دفترخانه مذکور گواهی امضاء و فرم تایید اطلاعات کاربری دریافت کنید.

سپس باید با وارد کردن اطلاعات این فرم در سامانه، نام کاربری و رمز عبور دریافت نمایید که جهت پیگیری ‌های بعدی و اطلاع از نوبت شما در صف هر کدام از کارشناسان و اقدامات بعدی باید از طریق همین نام کاربری و رمز عبور اقدام کنید.

بررسی اظهارنامه برند توسط کارشناسان اداره علامت

پس از آن که اظهارنامه ثبت علامت تجاری شما توسط هر سه کارشناس و رئیس اداره علائم تجاری بررسی و فاقد نقص اعلام و مورد تایید قرار گرفت، برای شما پیامکی ارسال می گردد که ثبت علامت تجاری مورد تقاضای شما از سوی اداره علائم تجاری بلامانع تشخیص داده شده است.

پس از تشکیل پرونده فیزیکی علامت تجاری، از طرف اداره مالکیت موضوع تقاضای ثبت علامت تجاری شما به روزنامه رسمی ارسال می‌ گردد. در این زمان برای شما امکان واریز هزینه روزنامه رسمی نوبت اول که به آگهی تقاضای علامت تجاری موسوم است فراهم می ‌شود.

سپس باید اقدام به واریز هزینه مربوطه نمایید که پس از سپری شدن حدوداً یک هفته، روزنامه چاپ و به آدرس شما ارسال می ‌شود.

مطابق با قانون، از تاریخ انتشار روزنامه رسمی مرحله اول برای اشخاص ثالث ۳۰ روز فرصت وجود دارد که اگر ثبت علامت تقاضا شده را مغایر با حقوق قانونی خود می‌ دانند نسبت به ثبت آن رسماً اعتراض نمایند.

اگر در این فرصت ۳۰ روزه اعتراضی به اداره مالکیت ارسال نشود، امکان پرداخت هزینه روزنامه رسمی نوبت دوم فراهم می ‌گردد.

با پرداخت این هزینه حدوداً یک هفته زمان میبرد تا روزنامه نوبت دوم چاپ و به آدرس شما ارسال شود. همچنین پرداخت هزینه حق الثبت اقدامی تکمیلی است که باید در این زمان انجام دهید.

 یک نوبت مراجعه به اداره علامت و دریافت سند ۱۰ ساله برند

آخرین مرحله از مراحل ثبت برند آن است که با در دست داشتن مدارکی مانند یک نسخه از هر دو روزنامه رسمی نوبت اول و دوم، یک نسخه از اظهارنامه علامت تجاری و ۱۰ نمونه از برند در ابعاد ۶*۶ به اداره مالکیت معنوی مراجعه نمایید و ضمن ارائه رسید، سند برند خود را تحویل بگیرید. پس از پایان یافتن این مرحله برند شما با موفقیت ثبت گردیده است.

ثبت برند شرکتها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.