آیا استعلام نام شرکت قبل از ثبت مهم است؟

استعلام نام شرکت

یکی از اقداماتی که لازم است قبل از ثبت شرکتها مورد توجه قرار بگیرد استعلام نام شرکت قبل از ثبت است.

نام شرکت معرف شرکت و موضوع فعالیت شرکت است و بر روی بازاریابی شرکت تاثیر مستقیم دارد. لذا می بایست با دقت نظر و خردمندانه انتخاب گردد.

از طرفی انتخاب نام شرکت منحصراً محدود به سلیقه ی موسسین شرکت نبوده و می بایست نظر افراد بسیاری از اقشار جامعه را به خود جلب نماید و برای آنان نیز جذاب باشد.

هر شرکت می بایست نامی را مطابق مفاد اساسنامه و متناسب با نحوه تاسیس، نوع سرمایه و موضوع فعالیت در نظر بگیرد تا بدین وسیله فعالیت خود را از دیگران تفکیک و متمایز کند.

اگر شما انجام مراحل ثبت شرکت را به دست وکیل ثبتی و مشاور حقوقی بدهید استعلام نام شرکت را نیز برای شما انجام خواهند داد.

مراحل ثبت شرکت

 • تهیه مدارک و مشخصات اولیه
 • تایید نام
 • صدور آگهی ثبتی
 • صدور روزنامه رسمی و کثیرانتشار
 • تهیه دفاتر قانونی

استعلام نام شرکت

نامی که برای شرکت در نظر گرفته می شود معرفی کننده شرکت می باشد و موضوع فعالیت شرکت را نیز مشخص می کند و هم چنین در بازاریابی شرکت مستقیما تاثیر گذار است. بنابراین باید با دقت نظر و هوشمندانه انتخاب شود. در انتخاب نام شرکت صرفا نظر و سلیقه ی موسسین دخیل نمی باشد و باید نظر مخاطبین را نیز مورد توجه قرار داد. شرکتهایی که دارای نام خاص هستند نسبت به شرکتهایی که دارای نام کلیشه ای هستند از موفقیت بیشتری برخوردار هستند. برای همین باید جهت استعلام نام برای شرکت اقدام کرد.

استعلام رایگان نام شرکت

از آنجا که حجم نام های ثبت شده بسیار زیاد می باشد انتخاب نام برای شرکت با دشواری انجام می شود. این امر موجب شده است برای انتخاب نام با دقت و هوشیاری بیشتری عمل شود. این امکان وجود ندارد نامی که قبلا به ثبت رسیده را مجددا انتخاب کرد زیرا از اعتباری برخوردار نیست. بهتر است برای اینکه نام انتخابی شما هنگام ثبت مورد تایید واقع شود ابتدا در سامانه حتماَ نام انتخابی را استعلام نمایید.

استعلام نام انتخابی شرکت

باید از اسم هایی که برای شرکت خود انتخاب نمودید استعلام بگیرید تا از ثبت و یا عدم ثبت آن اطمینان حاصل کنید.

روش های استعلام نام شرکت

 • مراجعه به سامانه اطلاعاتی شناسه ملی اشخاص حقوقی کشور

برای این که مطمئن شوید نامی که در نظر گرفته اید قبلا ثبت نشده است می توانید به سامانه ی استعلام اشخاص حقوقی کشور مراجعه نمایید. این سامانه تحت نظر سازمان ثبت اسناد و املاک کشور می باشد و تمامی اشخاص حقوقی کشور نظیر ارگان های دولتی و شهرداری ها را علاوه بر شرکت ها مشتمل می شود.

بعد از ورود به سامانه، می بایست حداقل یکی از سه موارد اطلاعاتی ذیل را در سامانه درج نمایید.

 • شماره ثبت.
 • شناسه ملی.
 • نام شخصیت حقوقی.

با ثبت حداقل یکی از اطلاعات ذکر شده ، در صورتی که شرکت مورد نظر پیش از این ثبت شده باشد، اطلاعات کلی آن شامل نام کامل، تاریخ تاسیس و ثبت، شناسه ملی واحد ثبتی آدرس و کد پستی شرکت را می توان مشاهده کرد.

جهت استعلام اسم شرکت می بایست پس از ورود به سامانه ی ذکر شده به قسمت آگهی های قانونی وارد شده و با درج نام و کامل کردن دیگر اطلاعات مورد نیاز بر روی گزینه ی جستجو کلیک نمایید.

تمامی آگهی های اشخاص حقوقی به همراه اطلاعاتی نظیر نام شرکت،موضوع شرکت و مشخصات اعضای شرکت جهت اصالت سنجی در این سامانه به صورت رایگان ارائه می شود.

ثبت نام شرکت

بعد از استعلام نام شرکت ، در صورتی که نام پیشنهادی شما پیش از این در اداره ثبت شرکتها ثبت نشده باشد قادر خواهید بود با مراجعه به سامانه الکترونیکی ثبت شرکتها 5 نام را به ترتیب اولویت در نظر گرفته و در سامانه ثبت نمایید تا بعد از کنترل، یکی از نام ها تایید شود.

همچنین درخواست کننده تعیین نام می بایست یکی از سهامداران یا موسسین یا وکیل رسمی دادگستری با ارائه وکالتنامه باشد.

پس از تایید نام به وسیله ی اداره ثبت شرکتها، شرکت ثبت و آگهی می شود و دارای اعتبار نامحدود می باشد. بنابراین چنانچه ثبت و آگهی نگردد تا 3 ماه از تاریخ تایید نام دارای اعتبار می باشد. این زمان برای شرکت های سهامی عام 6 ماه است.

فواید استعلام عنوان شرکت قبل از ثبت

افراد متقاضی برای ثبت شرکت دو گروه می شوند : افرادی که عجله ای ندارند برای دریافت آگهی تاسیس و ثبت شرکت می توانند حتی بدون استعلام اقدام نمایند.

فرد می تواند نام های متعددی ارسال نمایند و منظر جواب کارشناس دایره تایید نام برای ثبت شرکت باشند. اما افرادی هستند که برایشان مهم است زودتر مراحل اداری طی شود.

با ارسال هر ۵ نام برای هر دفعه بررسی و پاسخ کارشناس حدود دو روز زمان می برد.

پس در ابتدا با مشورت یک مشاور حقوقی ثبت شرکتها نام ها را انتخاب نموده و سپس استعلام می گیرند.

مدت زمان لازم برای استعلام عنوان شرکت قبل از ثبت

نام های پیشنهادی را در بین ساعات ۸ صبح تا ۵ عصر می توان از طریق تارنمای ثبت شرکتها مورد استعلام قرارداد.

مدارک لازم برای ثبت شرکت

 • تصویر کارت ملی و شناسنامه
 • تصویر وکالت نامه
 • دو نسخه اساسنامه، صورت جلسه، اظهارنامه
 • گواهی واریز ۳۵ درصد سرمایه به بانک در سهامی خاص
 • در اساسنامه و سایر اوراق باید مشخص شود موضوع شرکت، اقامتگاه شرکت، سهم هر شریک در سود و ضرر به چه صورت است.

ویژگی شماره ثبت شرکت ها

شماره ثبت شرکت ها شماره هایی می باشند که ثابت اند و هرگز هیچ تغییری نمی کنند و نخواهند کرد. شماره ثبت شرکت ها سند قانونی می باشد و شرکت هایی که دارای شماره ثبت نمی باشند غیرمجاز هستند. شما با شماره ثبت شرکت ها می توانید به اطلاعات شرکت از قبیل نوع شرکت، آدرس و زمینه ی فعالیت شرکت مورد نظر دست پیدا کنید.

در صورتی که شرکتی آدرس خود را تغییر داده باشد بایستی با اطلاعاتی که از اداره ثبت شرکتها اخذ نموده است به پایگاه اینترنتی روزنامه رسمی رجوع نماید و در آنجا آگهی تغییر مکان و دیگر تغییرات شرکت مورد نظر خود را ببیند.

ثبت شرکت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.