چرا ثبت برند ضرورت دارد و مزیت آن چیست؟

ضرورت و مزیت ثبت برند

چرا باید از ضرورت و مزیت ثبت برند آگاهی داشته باشیم؟

با ثبت علامت تجاری می توان مالک انحصاری آن علامت شد. به گونه ای که هیچ شرکت یا شخصی نمی تواند بدون اجازه از آن استفاده کند و در صورت استفاده از برند شما توسط اشخاص یا شرکت های دیگر، شما می توانید در مراجع قضایی از حق خود دفاع کنید و از آن ها شکایت کنید و جلوی اقدام آن ها را بگیرید.

ثبت برند هزینه زیادی ندارد و کار سختی نیست. از دیگر مزیت ثبت برند این است که می توانید خاطر خود را مطمئن کنید که علامت متعلق به شماست و رقبا نمی توانند از آن سوء استفاده کنند و بازاریابی و تبلیغات شما را هدر دهند.

ثبت برند یکی از کارهایی است که انجام آن می ‌تواند مزایای فراوانی را برای مجموعه‌ های تجاری و شرکت‌ها به همراه داشته باشد. ثبت برند در واقع همان ثبت علامت تجاری است که می ‌تواند شامل اسامی، نمادها و سمبل‌های مشخصی باشد.

در ادامه به بررسی ضرورت و مزیت ثبت برند پرداخته شده است.

چرا ثبت برند اهمیت دارد؟

علائم تجاری‌ معمولا حاوی مفاهیم و شعارهای تجاری می باشند که در واقع نمایان گر نوع فعالیت و هدف شرکت‌ها و مجموعه‌های تجاری هستند.

ویژگی مهم ثبت برند این است که شما می‌ توانید تمامی تبلیغات و برنامه‌ های بازاریابی خود را بر اساس آن پیش برده و از آن پس مشتریان و مخاطبان شما با دیدن آن برند شما را به خاطر خواهند آورد.

مزیت‌های ثبت برند یا علامت تجاری چیست؟

مزیت های ثبت برند عبارت اند از :

 • از مزیت‌های اقتصادی ثبت برند برای شرکت‌ها بهبود وضعیت ارزش سهام است و می تواند دارایی ارزشمندی برای کسب و کار شما به شمار بیاید.
 • ویژگی مهم ثبت برند این است که شما می‌توانید آن را به دیگران واگذار کرده و حتی امتیاز آن را به صورت موقت به سایر شرکت‌ها انتقال دهید.
 • ثبت برند یکی از روش‌های موفقیت در کمپین‌های تبلیغاتی به شمار می‌آیند. هنگامی که شما برنامه‌های تبلیغاتی خود را بر اساس یک علامت تجاری ثبت شده و خلاقانه تنظیم می‌کنید اثر بخشی بیشتری برای کسب و کار شما به همراه خواهد داشت.
 • گاهی اوقات برای دریافت و اعطای نمایندگی وجود برند ثبت شده امری ضروری تلقی می‌گردد و باید طرفین این ویژگی تجاری را داشته باشند.

آیا هر علامتی را می ‌توان ثبت کرد؟

ثبت علامت تجاری نیز محدویت های خود را دارد و نمی توان هر اسم یا علامتی را به عنوان برند ثبت کرد. در زیر محدودیت های ثبت برند آورده شده است :

 • عدم مشابهت با علامت های تجاری ثبت شده ی دیگر
 • تطابق اسم یا عنوان با موازین شرعی و نظم و اخلاق حسنه عمومی
 • عدم گمراه کردن و فریبندگی مشتریان توسط علامت تجاری
 • عدم قابلیت ثبت واژه های عام
 • عدم قابلیت ثبت واژه های توصیفی

نکات مهم در ثبت برند

برای پی بردن به ضرورت و مزیت ثبت برند بهتر است در این زمینه به نکاتی توجه نمود :

 • هیچ گاه نمی توان برای ثبت برند از نام های مشهور که در نزد افراد شناخته شده هستند، استفاده کرد.
 • ممنوع بودن انتخاب نام از میان اسامی خلاف عرف و شرع
 • ابتکار در انتخاب نام برند می تواند راه ثبت برندرا تا حد ممکن آسان کند.
 • اگر می خواهید نام برند خود را شبیه و نزدیک به برندهای مطرح انتخاب کنید، باید این را بدانید که با این کار شانس تائید اسم را به میزان ۵۰ درصد کاهش داده اید.
 • در صورت ساختگی بودن اسم برند، بهتر است از اسم های چند سیلابی و ترکیبی استفاده کرد. زیرا این اسم ها به احتمال زیاد تائید خواهند شد.
 • اگرچه انتخاب اسم هوشمندانه برای ثبت برنداز اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. اما این انتخاب در برخی حوزه ها بسیار سخت تر خواهد شد. شرکت های مرتبط با لوازم خانگی، نوشیدنی ها و مواد غذایی از این دسته به شمار می روند. زیرا تا کنون در حوزه های مزبور علائم تجاری متعددی به ثبت رسیده است.
 • می توان برای ثبت علامت تجاری برای برند از نام های تلفیقی استفاده کرد. نام هایی که ترکیبی از حروف فارسی و لاتین هستند.
 • امکان ثبت علامت تجاری برای افراد حقیقی و حقوقی فراهم شده است.

آیا همه شرکت‌ها ملزم به ثبت برند هستند؟

در ایران ثبت علامت تجاری الزامی نبوده و می ‌تواند به صورت اختیاری انجام شود. بر اساس قانون استفاده از یک برند مشخص تنها برای شخصی امکان پذیر است که آن را به نام خودش ثبت کرده باشد. استفاده از برندهای ثبت شده توسط سایر افراد بر اساس مواد قانونی می تواند جرم محسوب شده و مطابق قانون با افرادی که از این علائم تجاری به نفع خودشان استفاده کرده‌اند برخورد خواهد شد.

نکته ای در خصوص الزام به ثبت برند وجود دارند و  این است که به موجب قانون برخی از کسب و کارها ملزم به ثبت برند و علامت تجاری هستند. مواردی نظیر داروهای ویژه‌ای که در موارد پزشکی مورد استفاده قرار می‌گیرند، مواد غذایی که دارای ظروف ویژه‌ای هستند و همچنین نوشیدنی‌ها باید از علامت تجاری استفاده نمایند. در کنار این موارد لوازم آرایشی و بهداشتی که به طور مستقیم با پوست بدن انسان در تماس هستند برای عرضه شدن در بازار و انجام تبلیغات باید از علامت تجاری ثبت شده و منحصر به فرد خود استفاده نمایند.

ثبت برند شرکتها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.